Projekt Dyskusyjne Kluby Książki wpisuje się w wieloletni program, realizowany przez biblioteki publiczne w całej Polsce, przy wparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury - udział w życiu literackim, spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje. Ma też promować współczesną literaturę polską i obcą oraz przybliżać sylwetki pisarzy.
Dyskusja nad książką z innymi czytelnikami umożliwia poszerzenie horyzontów literackich, kształtuje niezależną myśl krytyczną. Dyskusyjny Klub Książki poprzez swoją działalność podnosi rangę czytelnictwa i książki wobec innych konkurencyjnych sposobów spędzania wolnego czasu.

Jest adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Jednym z założeń jest potrzeba istnienia miejsc, w których można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach. Poprzez takie rozmowy kształtuje się przekonanie, iż nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem Klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.
Więcej informacji o programie i jego dotychczasowych osiągnięciach można znaleźć na stronie Instytutu Książki.

W Bibliotece w Ryczywole właśnie rozpoczął działalność Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 8 marca, klubowiczki miały okazję zaprezentować swoje gusta czytelnicze, porozmawiać na temat młodzieżowej literatury (i nie tylko) oraz omówić, przy filiżance gorącej czekolady, plan działań klubu na następne miesiące. Wbrew pozorom, młodzież lubi czytać, bibliotekarz czasami tylko musi wskrzesić iskrę zapału, aby wyzwoliła w młodym czytelniku chęć odkrywania świata w książce.

Spotkania Klubu będą odbywały się cyklicznie, raz w miesiącu, w bibliotece. Miłośnicy książek będą spotykać się w niewielkim gronie, dyskutować, dzielić wrażeniami, spostrzeżeniami i emocjami związanymi z lekturą. Podczas dyskusji obowiązuje zasada poszanowania opinii oraz gustów czytelniczych członków grupy. Każde spotkanie poświęcone będzie innej książce. Przekrój proponowanych lektur będzie szeroki, każdy znajdzie coś dla siebie. Każdemu uczestnikowi DKK odpowiednio wcześniej zostanie wypożyczony egzemplarz książki będącej przedmiotem dyskusji. Po spotkaniu klubowicz będzie zobowiązany do oddania przeczytanej pozycji książkowej.

Pierwsze książki już w rękach klubowiczek. Nie pozostaje nic innego, tylko życzyć im przyjemnej lektury.

 

 

Spotkanie Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki

projekt dys...
projekt dyskusyjny klub ksizki 8 projekt dyskusyjny klub ksizki 8
projekt dys...
projekt dyskusyjny klub ksizki 6 projekt dyskusyjny klub ksizki 6
projekt dys...
projekt dyskusyjny klub ksizki 3 projekt dyskusyjny klub ksizki 3
projekt dys...
projekt dyskusyjny klub ksizki 7 projekt dyskusyjny klub ksizki 7
projekt dys...
projekt dyskusyjny klub ksizki 5 projekt dyskusyjny klub ksizki 5
projekt dys...
projekt dyskusyjny klub ksizki 1 projekt dyskusyjny klub ksizki 1
projekt dys...
projekt dyskusyjny klub ksizki 2 projekt dyskusyjny klub ksizki 2