Dyskusyjny Klub Książki serdecznie zaprasza na rozmowę o książce Trygve Gulbranssena pt. „A lasy wiecznie śpiewają”, dnia 2 czerwca 2017 r., o godz. 17.00 w siedzibie Biblioteki Głównej (ul. Jana Kochanowskiego 22). 

 

a lasy wiecznie czerwiec2017

 

Akcja książki Gulbranssena rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku. Wszystko toczy się powoli, a choć kolejne pokolenia Dagów przemijają, autor pozwala każdemu z nich zakosztować potęgi okolicznych lasów i gór, zmierzyć się z siłami przyrody, by pośród nich szukać odpowiedzi na kluczowe, egzystencjalne pytania. Jest tu też, miejsce na małżeństwa i narodziny, na trudną, pozbawioną namiętności miłość, na boleśnie samotną codzienność; można usłyszeć echa wydarzeń z wielkiego świata. Kobiety, które przybywają do położonego na dalekiej północy chłopskiego dworu – najpierw Teresa i jej siostra Dorota, później Adelajda, przynoszą ze sobą pewien powiew świeżości, wkrótce podporządkowują się odwiecznym tradycjom, nie zmieniają istniejącego porządku. Jak gdyby bohaterowie – choć zdobywają i zasiedlają nowe tereny, wycinając coraz więcej drzew – dołączali się do odwiecznej pieśni lasu.
Z jednym wyjątkiem. Skromna i cicha Dorota poruszyła serce swojego szwagra, wypowiadając właściwie nieznane mu wcześniej słowo: miłosierdzie. Dzień przed swoją śmiercią zasiała wątpliwości, które zapoczątkowały lawinę przemyśleń, towarzyszących staremu Dagowi do końca życia, a w pewnym sensie „odziedziczonych” też przez jego syna. Jakie są obowiązki bogaczy wobec biednych? Dokąd prowadzi bezwzględne egzekwowanie swoich praw? Czy można zrezygnować z zemsty, stanowiącej jeden z filarów rodowej tożsamości? Na czym polega zaufanie i posłuszeństwo Bogu? Skąd brać siłę do zwalczania kolejnych pokus, do nieustannej pracy nad charakterem, do podnoszenia się po coraz cięższych ciosach, a wreszcie – do wybaczania?
Zastanawiające, dokąd takie myśli mogą zaprowadzić dumnych, zamkniętych w sobie, dysponujących wielkim majątkiem i władzą ludzi.
Powieść została przetłumaczona na trzydzieści języków i sprzedana w ponad 12 milionach egzemplarzy. Prosty i oszczędny w stylu język przybliża nam wartości, które są ponadczasowe, które, pomimo upływu wielu lat, aż tak bardzo się nie zmieniły. Wartości, za którymi w dzisiejszym, zabieganym świecie coraz częściej się tęskni.
Bo życie się zmienia, a lasy… Lasy wiecznie śpiewają.

 

źrodło:http://www.granice.pl/recenzja,a-lasy-wiecznie-spiewaja,10622