Dyskusyjny Klub Książki serdecznie zaprasza na kolejną rozmowę o książce. Tym razem będzie to „Bellevue” Ivany Dobrakovov. Spotkanie odbędzie się dnia 3 listopada 2017 r., o godz.17.00 w siedzibie Biblioteki Głównej (ul. Jana Kochanowskiego 22).

 

 

bellevue pazdziernik 2017

 

Ivana Dobrakovová, absolwentka translatoryki, jest znana czytelnikom przede wszystkim jako autorka opowiadań. „Bellevue” to pierwsza powieść słowackiej pisarki przetłumaczona na język polski. Wg dziennika „Pravda” to najlepsza książka 2010 roku, dostała też nominację do nagrody Anasoft Litera 2011.

To miały być niezapomniane wakacje w Marsylii. Ucieczka od słowackiej nudy. Wolontariat w ośrodku dla niepełnosprawnych, międzynarodowe towarzystwo i popołudnia spędzane na plaży. Tymczasem ciągła konfrontacja z chorobą, bólem i brakiem fizycznej sprawności powoduje, ze dla Blanki pobyt w ośrodku Bellevue przemienia się w koszmar. Nieakceptująca swojej cielesności Blanka popada w obsesję, że jej własne ciało kiedyś ją przechytrzy, a ona skończy jak jej podopieczni: bezradna i zdana na innych.

Pobyt w Bellevue zmusza do przemyślenia rządzących nami stereotypów związanych z chorobą i cielesnością. Stopniowo popadająca w obłęd Blanka przypomina bohaterkę Szklanego klosza Sylvii Plath. Jak poradzi sobie z chorobą i strachem przed cierpieniem i przed... sama sobą?

 

źródło:https://ksiazkoweklimaty.pl/ksiazka/10/bellevue