logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI


      Lojalne, wytrwałe, choć nie mają rodowodów, nie dostają tytułów czempionów na elitarnych wystawach, dla swoich właścicieli są najdroższymi przyjaciółmi, najpiękniejsze i najukochańsze. Kundelki, czyli psy wielorasowe obchodziły 25 października swoje nieformalne święto. Data obchodów Dnia Kundelka nie jest przypadkowa - przypada dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt z 1997 r.

      Także Filia nr 3 w Stanisławicach postanowiła włączyć się w obchody Dnia Kundelka organizując dla najmłodszych zajęcia czytelnicze tematycznie związane z tym dniem. Do biblioteki przybyła grupa pięcio i sześcio-latków z Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanisławicach (choć nieco mniej licznie niż zwykle, ze względu na chorobę kilkorga maluchów).
      Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o swoich czworonożnych przyjacielach. Usłyszały, iż to właśnie kundelek, a nie żaden inny pies doczekał się w Polsce swego własnego pomnika. Pomnik kundelka postawiono w Krakowie, na Bulwarze Czerwieńskim. Wierność ukazanego na nim Dżoka przeszła do legendy – przez rok czekał na swego zmarłego właściciela, który przechodząc wraz z psem przez przejście dla pieszych, stracił przytomność, a potem zmarł w szpitalu. Ostatecznie po rocznym oczekiwaniu Dżok dał się obłaskawić i pokochał nową właścicielkę. Gdy to ją z kolei utracił sześć lat później, wolał uciec niż żyć w schronisku. Ta ucieczka kosztowała go życie.
      Z przedszkolakami rozmawialiśmy również o odpowiedzialności i obowiązkach jakie wiążą się z posiadaniem w domu zwierząt. Słuchając czytanego przez panią bibliotekarkę opowiadania Elżbiety Janikowskiej pt. „ Piesek królewny Malwinki”, dzieci przekonały się, iż zwierzątko w naszym domu to nie tylko przyjemność i zabawa, ale również i przede wszystkim obowiązki związane z opieką nad naszym milusińskim. 
      Biorąc udział w bibliotecznych zajęciach maluchy mogły również samodzielne wykonać prezent dla swojego pieska w postaci ładnej adresówki. Przygotowany szablon w kształcie budy, kości czy serca malowały na wybrany kolor, wpisywały imię psa. W razie zaginięcia czworonoga adresówka pozwoli osobie, która go znajdzie na skontaktowanie się z jego właścicielem, dzięki znajdującemu się na niej numerowi telefonu, który dzieci miały dopisać w domu wspólnie z rodzicami.

      Spotkanie zakończyliśmy prezentacją i wspólnym oglądaniem książek o pieskach, które biblioteka oferuje do wypożyczania swoim najmłodszym czytelnikom.

 

A.P.

 

dzień kundelka 2017

 

 

 

zdjecie0000...
zdjecie00004 zdjecie00004
zdjecie0000...
zdjecie00009 zdjecie00009
zdjecie0000...
zdjecie00003 zdjecie00003
zdjecie0000...
zdjecie00005 zdjecie00005
zdjecie0000...
zdjecie00007 zdjecie00007
zdjecie0000...
zdjecie00002 zdjecie00002

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button