logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI

 

       8 czerwca 2017 r. w Filii nr 1 BPGK odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Niteczka – dzieciom” i były poświęcone robieniu kwiatów z bibuły. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi sposobami i technikami wykonywania – od prostych, do trudniejszych, wymagających większego wkładu pracy i wprawy. Z historii opowiedzianej przez jedną z Pań dzieciaki dowiedziały się, że: „Kwiaty z bibuły były na wsi podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych. Ubarwiały i rozweselały słabo oświetlone izby z niewielkimi oknami. Wokół powieszonych pochyło na ścianach świętych obrazów mocowano kwiaty wykonywane przez gospodynie. Były przez to wzorem do naśladowania przez następne pokolenia. Kwiatami z bibuły ozdabiano palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe i nagrobne. Wykonywano też wieńce z kwiatami dla ozdobienia kapliczek i figur przydrożnych. Wykonywano też kwiaty do bukietów imieninowych i wianków na głowy dzieci, druhen weselnych i pań młodych w dniu ślubu.”
      Żeby z delikatnej bibuły stworzyć kolorowe cudeńka trzeba mieć zwinne ręce i trochę chęci do uczenia się od bardziej doświadczonych. Kwiaty są w różnych kształtach – strzępione, z wycinanymi płatkami, skręcane. Podstawowe elementy kwiatu: łodyga, liście, płatki muszą być bardzo dokładnie wykonane by powstały piękne astry, róże czy dalie.
Sztuka robienia kwiatów z papieru wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale ile daje satysfakcji, gdy widzimy końcowe efekty naszej pracy.
      Warsztaty trwały w sumie 2 godzinki i upłynęły w miłej atmosferze. Powstało sporo ładnych i kolorowych kwiatków.

 

B.A.

 

 

niteczka dzieciom czerwiec2017

 

zdjecie0000...
zdjecie00002 zdjecie00002
zdjecie0000...
zdjecie00005 zdjecie00005
zdjecie0000...
zdjecie00003 zdjecie00003
zdjecie0000...
zdjecie00004 zdjecie00004
zdjecie0000...
zdjecie00001 zdjecie00001

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button