logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI

          W tym miesiącu świętujemy okrągły jubileusz powstania Klubu Miłośników Robótek Ręcznych „Niteczka”. Wszystko zaczęło się na początku 2010 roku w Filii Nr 1 na osiedlu Energetyki, kiedy narodził się pomysł organizowania spotkań dla sympatyków amatorów rękodzieła. Wiedzieliśmy, że wśród naszych czytelników są osoby, które w domowym zaciszu z szydełkiem, igłą czy drutami w ręku, oddają się swojej pasji. Każdy w samotności tworzy piękne, niepowtarzalne rzeczy, czasem wręcz arcydzieła,  a przecież mógłby przekazać i nauczyć inne osoby tej trudnej i mozolnej sztuki. Na odzew nie trzeba było długo czekać.
          8 kwietnia 2010 rokuodbyło się pierwsze spotkanie. Przyszło kilka Pań. Na początku zainteresowanie Klubem było niewielkie, jednak z każdym miesiącem przybywało uczestników zakochanych w rękodziele. Najpierw spotkania odbywały się raz w miesiącu, a potem co tydzień, a czasem nawet częściej o godz. 15.00 w siedzibie Biblioteki przy ulicy M. Kopernika 8/14. Z  biegiem czasu nasza grupa przybrała oficjalną nazwę Klub Miłośników Robótek Ręcznych „Niteczka”. Przewodnictwo merytoryczne nad nim objęła jedna z członkiń, koronkarka - Władysława BarbaraDrachal. Po pierwszym roku działalności do Klubu należało 14 osób w wieku 50+.
          Podczas zajęć w Klubie wykorzystuje się często stare, przekazywane od pokoleń wzory, zawierające motywy typowe dla naszego regionu, ale również z chęcią sięga się po nowoczesne techniki np. grafikę komputerową. Podczas wystaw, plenerów i festynów Panie prezentują wykonane podczas zajęć: kwiaty i palmy wielkanocne z bibuły, haftowane serwety i obrazy, pisanki i bombki, kartki okolicznościowe, ikony, koszyki z wikliny papierowej i przedmioty codziennego użytku ozdobione: qullingiem, decoupagem, wełną czesankową i wszystkim, co w danej chwili jest pod ręką, często wykorzystując materiały z odzysku, dbając przy tym o ekologię.
          Prace „Niteczki” w ciągu 10 lat działalności można było oglądać na wielu wystawach w: Filii Nr 1 Biblioteki Publicznej w Kozienicach w 2010 r., 2012 r. i 2015 r., Gminnej Bibliotece Publicznej - Centrum Kultury w Magnuszewiew 2012 r. i 2015 r., BibliotecePublicznej Gminy Kozienice w 2013 r., Centrum Myśli Jana Pawła II w Kozienicach w 2014 r. i Kozienickim Domu Kultury w 2017 r. Na jesień 2020 roku w Filii Nr 1 zaplanowana jest wystawa jubileuszowa podsumowująca 10 lat pracy Klubu.
          Panie z „Niteczki” biorą udział w licznych warsztatach organizowanych m.in. przez: Lokalną Grupę Działania „Puszcza Kozienicka” (warsztaty z filcu i warsztaty robienia biżuterii, decoupage, warsztaty z bibuły: malwy i hortensje), Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice (warsztaty z rogożyny: baranki i gwiazdki), Muzeum Regionalne (warsztaty wykonywania sopelków i pająków ze słomy, warsztaty wykonywania pisanek metodą batiku, warsztaty robienia kwiatów i aniołków z opłatka). Podczas trwania projektu „Międzypokoleniowy most tradycji” pomagały w organizacji warsztatów plastycznych i kulinarnych dla dzieci i młodzieży.
          Od czerwca 2015 roku w Filii nr 1 z dużym zaangażowaniem i pomocą Pań z Klubu odbywają się raz na kwartał zajęcia pod nazwą „Niteczka - dzieciom”. Podczas takich spotkań najmłodsi mają możliwość poznania różnych technik artystycznego tworzenia prawdziwych dział sztuki. Dzięki współpracy z seniorkami kształtują umiejętność komponowania i projektowania, ćwiczą precyzję, rozwijają wrażliwość estetyczną, wyobraźnię i pomysłowość, ale przede wszystkim poprzez wspólną pracę wzmacniają się więzi międzypokoleniowe wśród naszych uczestników. Na zajęciach podopieczni pod czujnym okiem Pań z „Niteczki” uczą się haftu, szydełkowania, robienia na drutach, papieroplastyki (quillingu, kwiatów z bibuły, wycinanek, ozdób świątecznych).
          Obecnie w Klubie zrzeszonych jest 18 członkiń. Niestety są sytuacje, kiedy z przyczyn losowych bądź zdrowotnych ktoś musi zrezygnować lub zawiesić uczestnictwo, wtedy na to miejsce przychodzi ktoś nowy, z oryginalnymi pomysłami i zdolnościami. Jest czas na prace,  jest również czas na rozmowy, śmiechy, planowanie i świętowanie przy herbacie i domowych wypiekach.

M.O.

niteczka 10lat jubileusz2020

 

 

 

zdjecie0000...
zdjecie00005 zdjecie00005
zdjecie0000...
zdjecie00003 zdjecie00003
zdjecie0000...
zdjecie00001 zdjecie00001
zdjecie0000...
zdjecie00004 zdjecie00004
zdjecie0000...
zdjecie00006 zdjecie00006
zdjecie0000...
zdjecie00007 zdjecie00007
zdjecie0000...
zdjecie00002 zdjecie00002

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button