Maj to miesiąc szczególny w historii naszej Ojczyzny. W jego pierwszych dniach obchodzimy trzy ważne święta:

  • 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy. Jest to święto ustawowo wolne od pracy, obchodzone nie tylko w Polsce. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy został wprowadzony w 1889 roku w celu upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago (Stany Zjednoczone) i uczczenia pamięci licznych ofiar, które domagały się między innymi 8-godzinnego dnia pracy.
  • 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto obchodzimy od 2004 roku. Upamiętnia ono wydarzenie z 1945 roku, kiedy żołnierze polscy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwony sztandar na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Zdobywając Berlin - stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. W czasach PRL 2 maja, czyli po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 maja.
  • 3 maja- Święto Konstytucji 3 maja, właściwie Święto Narodowe Trzeciego Maja, to polskie święto państwowe ustanowione w roku1919 i ponownie w 1990, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (w 1791 r. ).

Ze względu na brak możliwości przeprowadzenia tradycyjnych zajęć, zachęcamy do skorzystania z pakietu edukacyjnego Narodowego Centrum Kultury. Na stronie internetowej https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/barwy-wspolne/aktualnosci/pakiet-edukacyjny-wersja-do-pobrania można pobrać cały pakiet #BarwyWspólne lub tylko jego wybrane elementy. Znajduje się tam broszura, gra “Słowa Wspólne”, materiały w formie psychozabawy “Miejsca Pospolitej”, mapa z kodami QR “Matecznik” oraz plansze z orłem, tarczą herbową i kokardą narodową.

Na stronie https://polskatimes.pl/quiz/1773,co_wiesz_o_konstytucji_3_maja,q,t.html można rozwiązać quiz, a na https://view.genial.ly/5ea548e563183e0d942fa920/presentation-swieta-majowe-w-kolorowankach kolorowanki. W bibliotece cyfrowej Polona jest wiele ciekawych, historycznych materiałów

https://polona.pl/search/?query=%C5%9Bwi%C4%99to_pracy&filters=public:1

https://polona.pl/search/?query=konstytucja_3_maja&filters=public:1.

Warto zajrzeć też na stronę Wolne Lektury https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/katechizm-polskiego-dziecka/ i zapoznać się z patriotyczną literaturą.

 R.G. (kwiecień, 2020 r.)

 

barwy wspolne 2020