logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI

 

      Dnia 19 maja 2017 roku Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego, Biblioteka Powiatowa dla powiatu kozienickiego z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zorganizowała wyjazd szkoleniowy do Archiwum Państwowego w Radomiu.        

     Historia archiwum liczy prawie sto lat. Znajdują się w nim magazyny mogące pomieścić ponad 11 kilometrów bieżących akt; pracownia naukowa wyposażona w terminale komputerowe do korzystania z cyfrowych kopii zdigitalizowanej części zasobu oraz w stanowisko do samodzielnego kopiowania materiałów. W obiekcie mieści się także sala wystawowa, konferencyjna oraz pracownie konserwacji i digitalizacji akt. Najstarsze dokumenty pochodzą z XIV w. Nasza wizyta rozpoczęła się wykładem oraz prezentacją materiałów archiwalnych. Uczestnicy wysłuchali wykładu o historii samego budynku i zadaniach archiwum. Następnie grupa zwiedziła magazyny archiwalne oraz pomieszczenia biurowe, w których na co dzień pracują archiwiści.

      Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w porcie lotniczym Radom. Lotnisko w Radomiu to czternasty cywilny port lotniczy w kraju. Formalnie działa od końca maja 2014 roku. Dzięki uprzejmości zarządu lotniska mieliśmy okazję poznać jak działa ono od środka oraz zapoznać się z miejscami niedostępnymi dla przeciętnego pasażera. Aby wejść poza strefę musieliśmy pobrać czasowe wejściówki i przejść obowiązkową kontrolę. Przewodnicy opowiedzieli nam o maszynach, które są obowiązkowym wyposażeniem lotniska, a pracownicy Lotniskowej Straży Pożarnej zaprezentowali w jaki sposób działa lotniskowy samochód specjalny pożarniczy firmy Rosenbauer Panther .
      W drodze powrotnej zwiedziliśmy zabytkowy pałac we Wsoli, w którym mieści się Muzeum Witolda Gombrowicza. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków Gombrowicz i córką Tereską brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnej „Ferdydurke”. Ekspozycja stała, zatytułowana „JA, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, maszynę do pisania, pióra czy okulary.
      W godzinach popołudniowych wróciliśmy do Kozienic.

A.Ł.

 

 

wycieczka maj 2017

 

 

zdjecie0000...
zdjecie00003 zdjecie00003
zdjecie0000...
zdjecie00002 zdjecie00002
zdjecie0000...
zdjecie00006 zdjecie00006
zdjecie0000...
zdjecie00004 zdjecie00004
zdjecie0000...
zdjecie00005 zdjecie00005

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button