Dnia 19 maja 2017 roku Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego, Biblioteka Powiatowa dla powiatu kozienickiego z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zorganizowała wyjazd szkoleniowy do Archiwum Państwowego w Radomiu.        

     Historia archiwum liczy prawie sto lat. Znajdują się w nim magazyny mogące pomieścić ponad 11 kilometrów bieżących akt; pracownia naukowa wyposażona w terminale komputerowe do korzystania z cyfrowych kopii zdigitalizowanej części zasobu oraz w stanowisko do samodzielnego kopiowania materiałów. W obiekcie mieści się także sala wystawowa, konferencyjna oraz pracownie konserwacji i digitalizacji akt. Najstarsze dokumenty pochodzą z XIV w. Nasza wizyta rozpoczęła się wykładem oraz prezentacją materiałów archiwalnych. Uczestnicy wysłuchali wykładu o historii samego budynku i zadaniach archiwum. Następnie grupa zwiedziła magazyny archiwalne oraz pomieszczenia biurowe, w których na co dzień pracują archiwiści.

      Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w porcie lotniczym Radom. Lotnisko w Radomiu to czternasty cywilny port lotniczy w kraju. Formalnie działa od końca maja 2014 roku. Dzięki uprzejmości zarządu lotniska mieliśmy okazję poznać jak działa ono od środka oraz zapoznać się z miejscami niedostępnymi dla przeciętnego pasażera. Aby wejść poza strefę musieliśmy pobrać czasowe wejściówki i przejść obowiązkową kontrolę. Przewodnicy opowiedzieli nam o maszynach, które są obowiązkowym wyposażeniem lotniska, a pracownicy Lotniskowej Straży Pożarnej zaprezentowali w jaki sposób działa lotniskowy samochód specjalny pożarniczy firmy Rosenbauer Panther .
      W drodze powrotnej zwiedziliśmy zabytkowy pałac we Wsoli, w którym mieści się Muzeum Witolda Gombrowicza. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków Gombrowicz i córką Tereską brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnej „Ferdydurke”. Ekspozycja stała, zatytułowana „JA, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, maszynę do pisania, pióra czy okulary.
      W godzinach popołudniowych wróciliśmy do Kozienic.

A.Ł.

 

 

wycieczka maj 2017

 

 

zdjecie0000...
zdjecie00004 zdjecie00004
zdjecie0000...
zdjecie00006 zdjecie00006
zdjecie0000...
zdjecie00003 zdjecie00003
zdjecie0000...
zdjecie00005 zdjecie00005
zdjecie0000...
zdjecie00002 zdjecie00002