Aby biblioteka postrzegana była jako instytucja nowoczesna, idąca z duchem czasu, musi być otwarta na nowe trendy i potrzeby swoich użytkowników. Jak można uatrakcyjnić zajęcia w bibliotece? Oczywiście wykorzystując nowoczesne narzędzia jakimi są tablety.
Pojawienie się tabletów, wzbogaca ofertę biblioteki o nowe, przyjazne medium. Są to urządzenia wielofunkcyjne, używane na wiele różnych sposobów- do pisania, do słuchania muzyki, do oglądania filmów i przeglądania Internetu. Mogą nam również służyć do robienia zdjęć, filmów i prezentacji, do czytania e- książek.
Tablety są niezwykle intuicyjne. Młodzi ludzie w krótkim czasie są w stanie samodzielnie opanować tajniki sprzętu. Dzieci w pierwszych chwilach potrzebują wsparcia, ale uczą się niezwykle szybko. Najwięcej czasu należy jednak poświęcić seniorom, dla których opanowanie funkcji tableta może przysporzyć problemów.
Tablet może być pomocny w pracy indywidualnej i grupowej z dziećmi i seniorami. Dla dzieci ciekawą propozycją jest tworzenie bajek, wykorzystując animacje, dźwięk i rysunek. Do tworzenia animacji z wykorzystaniem własnych zdjęć tła i głównych bohaterów można posłużyć się aplikacją PuppetPals. Użytkownik ma tu do wyboru kilka różnych postaci oraz różne wersje scenografii. Aby stworzyć scenkę, należy wybrać jedną z siedmiu postaci (mysz, kruk, smok, wróżka, rycerz, królewna, czarownica) oraz tło (zamek, jaskinia, las). Postaci animuje się, poruszając nimi wprost na ekranie. Równocześnie należy nagrywać głos. Podczas tworzenia scenki można korzystać z opcji pauzy – chwilowego zatrzymania nagrywania materiału. Gotową scenkę można wyeksportować jako film i zamieścić na stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub wysłać e-mailem.
Wykorzystując odpowiednie aplikacje, można tworzyć animacje z wykorzystaniem własnych zdjęć. Aplikacje z rozszerzoną rzeczywistością pozwalają na naukę wirtualną np. budowy ciała ludzkiego lub jego narządów – Anatomy 4D natomiast Spacecraft 3D pozwala poznać zasady działania statków kosmicznych, wykorzystywanych do zbadania naszego systemu słonecznego, badania ziemi i obserwowania wszechświata.
Dzięki wielu możliwościom tabletów udostępnianych na miejscu w bibliotece lub wykorzystywanych podczas organizowanych tu zajęć, można skutecznie zachęcać mieszkańców do uczenia się, tworzenia treści multimedialnych, przyswajania języków obcych czy rysowania.
Filia nr 6 BPGK w Ryczywole właśnie rozpoczyna cykl zajęć z tabletami. Pierwsze zajęcia polegały na poznaniu obsługi tabletów oraz odkrywaniu jego możliwości. Było ciekawie i twórczo. Kolejne warsztaty przed nami. Cieszymy się, że nowe technologie są obecne w bibliotece. Świetnie uzupełniają jej ofertę i wspierają najważniejszy element biblioteczny jakim jest książka.

 zabawa z tabletami w filii nr 6 w Ryczywole

 

zabawa z ta...
zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 1 zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 1
zabawa z ta...
zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 6 zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 6
zabawa z ta...
zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 5 zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 5
zabawa z ta...
zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 4 zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 4
zabawa z ta...
zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 3 zabawa z tabletami w filii nr 6 w ryczywole 3