logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI

 

 

Jak wygląda współczesny świat? Dlaczego niektóre miejsca na świecie się rozwijają, a inne nie mogą się podnieść z klęski biedy, niedożywienia i konfliktów? Dlaczego problemy ludzi żyjących na drugiej półkuli są dla nas istotne oraz dlaczego nasze decyzje mają na nich wpływ? Fundacja "Centrum im. profesora Bronisława Geremka" we współpracy z Fundacją Orange rozpoczęła trzecią edycję programu na temat edukacji globalnej. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań edukacją globalną uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Młodzież z Ryczywołu rozpoczęła udział w pogłębianiu tego zagadnienia i szukaniu odpowiedzi w ramach projektu „Nasz Świat”. Trzyosobowa drużyna w składzie: Oliwia Bogumił, Patrycja Wojdyr, uczennice PG w Świerżach Górnych i Krzysztof Nakończy z ZS Nr 1 w Kozienicach wraz z opiekunem projektu bibliotekarką Beatą Bogumił złożyła wniosek i po raz trzeci zakwalifikowała się do programu. Program ten realizowany jest w Filii nr 6 BPGK w Ryczywole.
III edycja programu jest zaplanowana na okres od października 2015 roku do czerwca 2016 roku, z trzema zjazdami w Warszawie (za nami dwa zjazdy, przed nami trzeci-w czerwcu).
Pierwsze spotkanie wyjazdowe odbyło się w Warszawie w dniach 23-25 października 2015 r. Ta część poświęcona była warsztatom zapoznawczym, w trakcie których dokonano wprowadzenia do projektu „Nasz Świat" i do tematyki „edukacji globalnej” - wspólnym i osobno dla nauczycieli i uczniów. Dodatkowo program spotkania obejmował spotkanie z uchodźczynią z Czeczeni - Sacitą Khumaidovą, która zapoznała uczestników ze swoimi przeżyciami z wojny oraz ze specyfiką nagłej, wymuszonej zmiany miejsca zamieszkania. Po zakończeniu zajęć młodzież wraz z opiekunami miała możliwość na zwiedzanie Starego Miasta oraz Łazienek. W sobotę wieczorem zorganizowano również wyjście do Teatru Polskiego na spektakl pt. "Zemsta" w gwiazdorskiej obsadzie, m. in.: Daniel Olbrychski, Piotr Cyrwus, Joanna Trzepiecińska, Jarosław Gajewski. Wrażeń z wyjazdu było mnóstwo.
W dniach 8-10 stycznia, młodzież z Ryczywołu, wraz z opiekunką projektu wyjechała do Warszawy na II warsztaty stacjonarne. Uczniowie mówili o globalnej Północy i globalnym Południu, dyskutowali na temat mierzenia i definiowania rozwoju. Opiekunowie skupili się na problemach wrażliwości kulturowej, mechanizmach produkujących stereotypy w postrzeganiu innych krajów.
Ponadto, uczestnicy spotkali się z Pawłem Cywińskim, orientalistą, redaktorem Magazynu „Kontakt” i współtwórcą strony post-turysta na portalu społecznościowym https://www.facebook.com/post.turysta/?fref=ts.
Spotkanie dotyczyło europocentrycznych klisz kulturowych i dziedzictwa kolonializmu.
Wieczorem młodzież i opiekunowie zobaczyli niezwykły spektakl zatytułowany "Święto Wiosny/ Święta Wojna" przygotowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Zespół aktorski w całości składał się z młodzieży z Gruzji, Ukrainy, Kirgistanu,Czeczenii, których rodzice przyjechali do Polski jako uchodźcy. Spektakl podnosił temat granic zarówno geograficznych, jak i psychologicznych i tożsamościowych. Towarzyszyła mu muzyka Igora Strawińskiego oraz muzyka na żywo skomponowana przez twórców spektaklu. Wieczorem mogliśmy podziwiać, urokliwą o tej porze roku, stolicę.
Pozostałe 10 spotkań to zajęcia przeprowadzane on-line, w formie videokonferencji. Za pośrednictwem Internetu w Pracowni Orange mieszczącej się w Filii Nr 6 BPGK drużyna z Ryczywołu łączy się z pozostałymi, uczestniczącymi w projekcie 7 Pracowniami w Polsce. Prowadzący - pan Robert Łuczak z Warszawy zdalnie moderuje spotkania nt. edukacji globalnej. Oprócz spotkań on-line, na potrzeby programu przygotowany zostanie moduł e-learningowy, w którym są dostępne wszystkie materiały oraz stanowi platformę komunikacji dla uczestników.
Zwieńczeniem projektu będzie podsumowujące, stacjonarne spotkanie w czerwcu 2016 roku, które odbędzie się w Fundacji "Centrum im. profesora Bronisława Geremka" w Warszawie.

Spotkanie projekt edukacyjny Nasz Świat

projekt edu...
projekt edukacyjny nasz swiat 4 projekt edukacyjny nasz swiat 4
projekt edu...
projekt edukacyjny nasz swiat 6 projekt edukacyjny nasz swiat 6
projekt edu...
projekt edukacyjny nasz swiat 2 projekt edukacyjny nasz swiat 2
projekt edu...
projekt edukacyjny nasz swiat 5 projekt edukacyjny nasz swiat 5
projekt edu...
projekt edukacyjny nasz swiat 1 projekt edukacyjny nasz swiat 1
projekt edu...
projekt edukacyjny nasz swiat 3 projekt edukacyjny nasz swiat 3

 

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button