Każde dziecko uwielbia kreatywną zabawę, a także wszelkiego rodzaju gry, jedyne, co je ogranicza to jego własna wyobraźnia, dlatego stale trzeba próbować ją rozwijać. Programowanie i kodowanie rozwija różnorodne umiejętności, a przede wszystkim uczy logicznego i analitycznego myślenia oraz szukania optymalnych rozwiązań, samodzielności, zaradności, a także pomaga rozwinąć kreatywność. Należy pamiętać, że programowanie to jedna z kluczowych umiejętności dzisiejszego świata - w końcu komputery towarzyszą nam na każdym kroku.
Filia nr 8 – Mediateka stawiając na porozumienie pokoleń, połączyła spontaniczne działania dzieci z doświadczeniem rodziców i zorganizowała Dzień Rodzinnego Kodowania. Spotkanie to miało wyjątkowy charakter i różniło się od innych zajęć tego typu organizowanych w naszej multimedialnej placówce, ponieważ to dzieci wspólnie z rodzicami bawiły się w programistów, kodując roboty Photon. Najwięcej emocji i zaangażowania wywołały wyścigi robotów i slalomy, a duch rywalizacji udzielił się wszystkim. Nie zapomnieliśmy również o nowinkach technologicznych, podczas warsztatów wykorzystane zostały okulary VR, przenoszące w świat wirtualnej rzeczywistości. Obecnie bardzo szybko rozwija się kategoria gier i aplikacji wykorzystujących tę technologię. Trudno się dziwić, gdyż tego typu okulary pozwalają nam dosłownie wejść w postać bohatera gry i rozglądać się po otaczającym go świecie jego własnymi oczami. Poruszając głową stajemy się bezpośrednimi uczestnikami gry, a za pomocą kontrolerów trzymanych w dłoniach możemy wpływać na jej przebieg. Daje to niesamowite wrażenie realizmu. Celem warsztatów była nauka poprzez zabawę, rozwijanie umiejętności pracy w zespole i kreatywne spędzenie wolnego czasu ze swoimi bliskimi, a także pokazanie, że programowanie może być świetną zabawą niezależnie od wieku.
Odkrywanie świata programowania było okazją do wspólnego spędzania czasu. Dzieci uwielbiają eksperymentować, stawiać pytania i poszukiwać odpowiedzi. Jeszcze większą radość sprawia im, gdy w tych odkryciach towarzyszą rodzice. Dzięki temu zarówno rodzice jak i dzieci budują swoje kompetencje cyfrowe i pewnego rodzaju most, który w przyszłości pozwoli im lepiej nadążać za światem nowoczesnych technologii.