logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI


     W listopadzie br. będziemy obchodzić ważną rocznicę – 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, tę szczególną rocznicę świętujemy i podkreślamy przez cały rok. Biblioteka zaprasza przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych do wszystkich swoich placówek na lekcje biblioteczne "Kto Ty jesteś. Polak mały" oraz "Szlak Baśki Murmańskiej" , gdzie bazując na konkretnych wydarzeniach historycznych lub polskich symbolach narodowych, posługując się sugestywnymi filmami animowanymi opowiadamy o ważnych dla Polaków sprawach.
      Niepodległościowej rocznicy poświęcona jest także wystawa "Ojcowie Niepodległości", obecnie prezentowana w Mediatece. Przedstawia liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Plansze z sylwetkami wybitnych, a w niektórych przypadkach w powszechnej świadomości niestety zapomnianych, mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Analizując wydrukowaną mapę można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.
      Biblioteka udostępnia wystawę dzięki uprzejmości Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie, którego pracownicy: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko są autorami koncepcji. Wystawa będzie prezentowana w placówkach Biblioteki oraz podczas tegorocznych imprez plenerowych.


E. Stąpór

 

Wystawa IPN 2018

 

zdjecie0000...
zdjecie00001 zdjecie00001
zdjecie0000...
zdjecie00003 zdjecie00003
zdjecie0000...
zdjecie00002 zdjecie00002

 

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button