logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI


biblioteka kozienice logo1

 

 

          Rok 2018 już się skończył, ale na szczęście pozostawił po sobie wiele dobrego. O czym mowa? O książkach oczywiście!
          Początek nowego 2019 roku to doskonała okazja do podsumowań. Dlatego też Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice, przygotowała rankingi najczęściej wypożyczanych książek w roku 2018, które zachwyciły naszych czytelników. Zobacz, co najchętniej czytali użytkownicy naszej biblioteki! Warto zwrócić uwagę na to, że w zestawieniu oprócz literatury pięknej dla dorosłych, pojawia się kilka pozycji popularnonaukowych, fantastyka oraz książki dla dzieci, które cieszyły się popularnością w minionym roku.
           W 2018 roku Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice - Wypożyczalnia dla Dorosłych wzbogaciła się o 1470 woluminów, a Oddział dla Dzieci o 240 nowo zakupionych książek.
           Co warte odnotowania i co nas bibliotekarzy ogromnie cieszy, ilość wypożyczanych książek wśród dorosłych użytkowników naszej biblioteki z roku na rok rośnie coraz bardziej.
           Najchętniej czytane są nowości wydawnicze, czyli wszystko to, co jest reklamowane w mediach. Staramy się więc, żeby nasz księgozbiór był aktualizowany o nowe tytuły jak najczęściej.
           Wśród literatury pięknej dla dorosłych od kilku już lat największym zainteresowaniem cieszy się polska powieść obyczajowa, skierowana głównie do kobiet.
           Najpopularniejsze rodzime autorki opisują w swoim utworach losy kobiet w różnym wieku, które życie wielokrotnie boleśnie doświadczyło. Błędy młodości, źle ulokowane uczucia, niespełniona miłość oraz takie, a nie inne decyzje, których konsekwencji niestety nie można cofnąć, to główne problemy bohaterek powieści, z którymi utożsamiają się czytelniczki biblioteki.

          Na pierwszych miejscach w Bibliotece w Kozienicach królują nazwiska takie jak:

Katarzyna Michalak – Bezdomna, serie: Leśna Trylogia, Mazurska, Słoneczna, Sklepik z niespodzianką, Trylogia Kwiatowa oraz Trylogia Jabłoniowa.
Krawczyk Agnieszka - cykl: Czary codzienności, Magiczne miejsce, Uśmiech losu.
Karpińska Anna - Chorwacka przystań, Nie zabijaj tej miłości, Przekonaj mnie, że to ty, Pozwól się uwieść, oraz serie: Księgarnia pod Flisakiem, Rodzinne roszady.
Gołębiewska Ilona - cykl Stary dom.
Lingas-Łoniewska Agnieszka – Brudny świat, Kiedy wrócę, Kiedy zniknę, Piętno Midasa, Skazani na ból, serie: Łatwopalni, Szukaj mnie wśród lawendy, Zakręty losu.
Mirek Krystyna - Droga do marzeń, Francuska opowieść, Miłość z jasnego nieba, Obca w świecie singli, Podarunek, Pojedynek uczuć, Polowanie na motyle, Saga rodu Cantendorfów.

          Jeśli chodzi o zagranicznych autorów powieści romantycznych niezmiennie od lat króluje Nicholas Sparks. Jego najnowsze powieści to: Najdłuższa podróż, Spójrz na mnie, Z każdym oddechem.

           Na drugim miejscu pod względem poczytności i to zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn plasują się powieści kryminalne oraz thrillery. Prym wiodą polscy autorzy, wśród nich:

Mróz Remigiusz - Nieodnaleziona, Hashtag, seria: Komisarz Forst, Joanna Chyłka, oraz cykl W kręgach władzy.
Rogala Małgorzata - Dobra matka, Grzech zaniechania, Kiedyś cię odnajdę, Zastrzyk śmierci, Zapłata.
Bonda Katarzyna - seria: Hubert Meyer – psycholog śledczy, Cztery żywioły Saszy Załuskiej.
Puzyńska Katarzyna - saga kryminalna Lipowo.
Krajewski Marek- cykl: Eberhard Mock, o Jarosławie Paterze, o Edwardzie Popielskim.
Stachula Magda - Idealna, Trzecia, W pułapce.

           Spośród zagranicznych pisarzy tego gatunku książek, największą popularnością cieszą się autorzy:

Coben Harlan - Tęsknie ze tobą; Nieznajomy, Już mnie nie oszukasz, Nie odpuszczaj.
Gerritsen Tess - Ostatni, który umrze, Umrzeć po raz drugi, Sekret, którego nie zdradzę.

           Sagi rodzinne są formą powieści, po które czytelnicy kozienickiej biblioteki sięgają również często. O popularności tego rodzju książek, świdczy kolejka 3, 4, a nawet 5-ciu osób oczekujących na kolejne tomy ulubionych powieści. Ludzie od dawna są zafascynowani dziejami rodzin na tle różnych wydarzeń historycznych, zwłaszcza takich, które z pokolenia na pokolenie dochodziły do majątku, władzy, przekazywały sobie określone tradycje i wartości. Wśród polskich sag rodzinnych najpopularniejsze są: Cukiernia Pod Amorem Małgorzty Gutowskiej-Adamczyk, Zemsta i przebaczenie Joanny Jax, Stacja Jagodno Karoliny Wilczyńskiej oraz Stulecie Winnych Ałbeny Grabowskiej (serial oparty na motywach powieści, pod tym samym tytułem pojawi się na ekranie TVP1 wiosną tego roku)

          Wśród literatury popularnonaukowej uznaniem cieszą się książki biograficzne i autobiograficzne, przedstawiające życie i perypetie ciekawych, często bardzo popularnych ludzi, aktorów, pisarzy, celebrytów, osób znanych z kart historii naszego kraju np. Towarzyszka Panienka Moniki Jaruzelskiej, Grzesiuk. Król życia Bartosza Janiszewskiego, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci Anny Kamińskiej oraz biografie innych himalaistów, Józef Piłsudski. Życie prywatne Marszałka, Polscy szpiedzy, Piastowie Sławomira Kopera , Maria Konopnicka, Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności, Nałkowska i jej mężczyźni  Iwony Kienzler.

          Wśród tytułów historycznych prym wiodą natomiast te, dotyczące Wołynia oraz żołnierzy wyklętych.

           Spośród powieści fantastycznych i fantasy nadal najpoczytniejsze są książki polskich autorów cykl Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego, cykl: O Jakubie Wędrowyczu, Kuzynki, Norweski dziennik, Oko Jelenia, Wampir z... Andrzeja Pilipiuka oraz powieści zagraniczne: Feist Raimond E. - saga Wojny mroku, Brett Peter V. - Cykl demoniczny.

           W Oddziale dla Dzieci, w gustach czytelniczych maluchów, przodują bajki oparte na telewizyjnych dobranockach np. cykl: Masza i Niedźwiedź, Tupcio Chrupcio, Świnka Peppa, Psi Patrol oraz Stacyjkowo. Dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej oraz te nieco starsze, wybierają serię: Zuźka D. Zołzik, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai , Dziennik Cwaniaczka oraz niezmiennie od paru już lat, cykl powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling  Harry Potter.
           W śród dzieci lubiane są także książki o dinozaurach i samochodach, a hitem wręcz, jeśli chodzi o literaturę popularno-naukową jest seria książek Nela Mała Reporterka, dzięki którym dzieci mogą poczuć się jakby właśnie przeżywały niesamowite przygody w odległych zakątkach świata. To książki, które zabierają najmłodszych czytelników w podróże małe i duże, a wszystko opisuje dziewczynka niewiele starsza lub w wieku użytkowników Oddziału dla Dzieci. I właśnie to sprawia, że dzieciaki te książki tak lubią.


           Jako Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice oraz wypełniąc funkcję Biblioteki Powiatowej staramy się dbać o swoich czytelników. Dokonując zakupu nowych książek, próbujemy trafiać w gusta czytelnicze naszych użytkowników, kierując się nie tylko opiniami recenzentów- fachowców, znawców literatury, ale również i przede wszystkim Waszymi Drodzy Czytelnicy! sugestiami i prośbami.

          Wszystkie wymienione książki wypożyczycie w kozienickiej bibliotece. Serdecznie zapraszamy!

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button