logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI


          Do biblioteki trafiła  seria książek Zofii Mąkosy pt. Wendyjska Winnica tj. Cierpkie grona.Tom 1 i Winne miasto. Tom 2.

Jest to ciekawa opowieść epicka o mieszkańcach Chwalimia, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu. Autorka przedstawia dokładny, często przerażający realny obraz wojny i jej wpływ na ówcześnie żyjących ludzi. Jest to książka, która zmusza do refleksji i ukazuje zgubny wpływ ideologii faszystowskiej na życie każdego obywatela.

           Akcja pierwszego tomu tj. Cierpkie grona rozpoczyna się w 1938 roku. Poznajemy mieszkańców, ich rozterki, problemy i radości w przededniu wojny. Główni bohaterowie to Marta Neumann, która za wszelką cenę próbuje utrzymać rodzinne gospodarstwo, jej córka Matylda i kuzynka Janka Kaczmarek. Zofia Mąkosa ciekawie ilustruje życie bohaterów i mieszkańców Chwalimia, a także mieszkańców Berlina w czasie II wojny światowej. Autorka porusza problem Żydów i ich prześladowania, przybliża ideologię faszystowską i jej wpływ na stosunki międzyludzkie, opisuje miłość i samotność matki i córki.
          Drugi tom serii Winne miasto to historia Matyldy - córki Marty Neumann, która ucieka z Chwalimia do Zielonej Góry. Koniec wojny zmusza bohaterkę do podjęcia trudnych decyzji. Los nie jest dla niej litościwy. Na swej drodze spotyka dużo zła. Mocno “dotknięta” przez życie jest świadkiem zmian jakie zachodzą w powojennej Polsce. Samotna i opuszczona próbuje odnaleźć się w “nowej” otaczającej ją rzeczywistości pełnej konfliktów, przemocy i doskwierającej biedy.


Polecam wszystkim szukającym książek ciekawych, głębokich i zmuszających do rozmyślań.  Proponowaną serię wypożyczycie w Bibliotece Głównej oraz wszystkich Filiach.


Eliza

 

 

Zofia Makosa 2019

 

 

 

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button