logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

 

tydzien bibliotek 2019 plakat

 

 

 RELACJA Z OBCHODÓW DNIA BIBLIOTEKARZA W KOZIENICKIEJ BIBLIOTECE

 

          Tradycyjnie w maju bibliotekarze obchodzą swoje branżowe święto. 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza (trochę mniej popularny niż Dzień Nauczyciela, więc tym bardziej godny rozpropagowania) rozpoczynający organizowany od 16 lat Tydzień Bibliotek. Ideą tej swoistej promocji jest przypominanie o bibliotekach, ich ważnej społecznie roli, polegającej nie tylko na promocji literatury, książek, czytelnictwa i wiedzy, ale także działalności kulturalnej i kulturotwórczej oraz animacji życia społecznego, bardzo często w przypadku zwłaszcza małych środowisk, skupiającego się przy bibliotekach. Nic w tym dziwnego ponieważ biblioteka oprócz szkoły jest często jedyną instytucją oświatową i kulturalną w wielu gminach w Polsce.
           GUS podaje, że na koniec 2017 r. w Polsce działało 7953 biblioteki publiczne, ich ilość z roku na rok maleje. W powiecie kozienickim działa 7 bibliotek gminnych i 11 ich filii, w których jest zatrudnionych 27 bibliotekarzy. Pieczę nad siecią biblioteczną w powiecie trzyma Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice, sprawująca funkcję biblioteki powiatowej.
           Powiatowy Dzień Bibliotekarza odbył się 15 maja w Mediatece. Wzięła w nim udział Pani Dorota Stępień zastępca Burmistrza ds. Społecznych. Było to Jej pierwsze spotkanie z bibliotekarzami gminy i powiatu kozienickiego. Spotkanie rozpoczęliśmy od życzeń, gratulacji i podziękowania za rzetelną i owocną pracę, co zobrazowały zestawienia statystyczne z działalności poszczególnych bibliotek gminnych na tle działalności bibliotecznej w województwie mazowieckim. Pani Burmistrz uhonorowała wyróżniających się w swojej pracy bibliotekarzy pamiątkowym medalem wybitym z okazji 450 rocznicy nadania Kozienicom praw miejskich. Otrzymali je: Magdalena Orłowska, Beata Bogumił, Ewa Galarek, Marcin Grabarczyk i Eligiusz Szewczyk. Dalsza część spotkania poświęcona była wydawnictwom regionalnym: źródłom, opracowaniom i monografiom – wybranym ze zbiorów kozienickiej biblioteki głównej - napisanych na Kozienickiej Ziemi, albo przedstawiających jej historię, środowisko, życie codzienne. Prezentacja tych książek unaoczniła, jak wielki jest dorobek w ciągu ostatnich 20 lat w tym zakresie Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice i innych bibliotek gminnych, Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Kozienicka”. W ostatniej części Pani dr Anna Drela przedstawiła najnowszą autorską monografię Brzózy i Głowaczowa, po czym bibliotekarze i zaproszeni goście udali się na obiad by dalej dyskutować i wymieniać poglądy o pracy w bibliotekach albo o znaczeniu działań na rzecz ochrony tożsamości regionalnej.
           Kolejne miłe dla nas uroczystości miały miejsce podczas Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza w Warszawie, organizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta St. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego 21 maja br. w auli głównej Akademii Sztuk Pięknych. Oprócz tradycyjnych serdeczności i gratulacji zebrani tam bibliotekarze odebrali odznaczenia państwowe, medale pamiątkowe „Pro Masovia”oraz statuetki Nagrody im. Kierbedziów.

 
Elżbieta Stąpór

 

 

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button