logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, to doskonała okazja do tego, aby przedstawić Wam drodzy nasi, kochani czytelnicy, trochę danych i informacji na temat tego, jak dużo, jaką literaturę i których autorów, wypożyczaliście w minionym roku najchętniej czyli jak kształtowały się Wasze gusta czytelnicze.

           Nie da się ukryć – miniony rok był dobry dla książki i literatury w kozienickiej bibliotece. Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice w 2019 roku zarejestrowała 6573 czytelników, którzy odwiedzili Bibliotekę 77325 razy i wypożyczyli 105614 egz. zbiorów. Na jednego czytelnika przypadło 16 wypożyczonych zbiorów. Czytelnie Internetowe zarejestrowały 19224 odwiedzin czytelników. Średnio wszystkie nasze placówki odwiedza 322 osoby dziennie, najwięcej w bibliotece, przy ul. J. Kochanowskiego: średnio 100 osób dziennie. Na miejscu udostępniono 9673 zbiory, w tym czasopism 3222 egz. W 2019 r. Czytelnie Internetowe w mieście zarejestrowały 8717 czytelników, a na wsi 10507. Udzielono 50007 informacji o bibliotece, zbiorach własnych i innych bibliotek.
           Wśród książek w formie tradycyjnej największą popularnością w 2019 roku cieszyła się twórczość Remigiusza Mroza, Chrisa Cartera, Rachel Abbott, Harlana Cobena, Lee Childa, Lucindy Riley, Gabrieli Gargaś, Karoliny Wilczyńskiej, Wojciecha Chmielarza i Katarzyny Puzyńskiej oraz Krystyny Mirek, Katarzyny Michalak, Moniki Oleksy, Anny Szepielak, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Kristin Hannah, Anny Harłukowicz-Niemczynow, a także książki Eweliny Matuszkiewicz – pisarki związanej sercem z Kozienicami.
          Jak można zauważyć są to książki kryminalne, thrillery i sensacyjne oraz obyczajowe polskich autorek.
Spora grupa czytelników sięgnęła także w ubiegłym roku po wszelkie biografie i autobiografie. Niewątpliwie rosnącym zainteresowaniem cieszy się także literatura fantasy. Wiele można zawdzięczać tutaj Andrzejowi Sapkowskiemu, zwłaszcza, że serial ,,Wiedźmin” niedawno zatriumfował na całym świecie.
           Z kolei z chwilą przyznania Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk, zauważyliśmy olbrzymie zainteresowanie książkami noblistki. Wszystkie tytuły znajdujące się w zasobach naszej Biblioteki były natychmiast wypożyczone i rezerwowane. Przeciętny czas oczekiwania to 1 miesiąc. Na niektóre pozycje np. ,,Księgi Jakubowe” czy ,,Bieguni” trzeba było poczekać dłużej. Mimo iż mamy większość książek Olgi Tokarczuk, jakie ukazały się do tej pory na rynku księgarskim, planujemy dodatkowy zakup – tych najbardziej poszukiwanych przez czytelników.
           Ekranizacje popularnych książek – serii o przygodach Chyłki Remigiusza Mroza, produkcja na podstawie ,,Żmijowiska” Wojciecha Chmielarza czy opowiadań wspomnianego wcześniej Andrzeja Sapkowskiego w sposób wymierny wpłynęły na popularność i poczytność tych tytułów. Podobnie jak Blanka Lipińska. Zainteresowanie jej powieścią ,,365 dni”, a także kolejnymi tomami cyklu nie maleje. Szczyty wypożyczń i rezerwacji to styczeń i luty tego roku, gdy na ekrany kin wszedł film na podstawie ,,365 dni”. Możemy utyskiwać na jakość tych książek, ale niewątpliwie Blanka Lipińska sprawiła, że po książki sięgnęły również osoby, które nie czytały od lat.
           Jeśli chodzi o gusta najmłodszych czytelników naszej Biblioteki, to wśród książek dziecięco-młodzieżowych królują serie: „Biuro detektywistyczne Lessiego i Mai” Martina Widmarka, „Kicia Kocia” Anety Głowińkiej, „Basia” Zofii Staneckiej, „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinneya „Zwiadowcy” Johna Flanagana, „Harry Potter” J.K. Rowling, oraz seria „Czytam sobie” – wszystkie trzy poziomy, a także skarpetkowe przygody Justyny Bednarek.
          Mamy nadzieję, że czytelnicze wyprawki, akcji „Książka na start" (rozdawane najmłodszym czytelnikom), a także działania oddolne, prowadzone w przedszkolach, szkołach i w rodzinach odniosą skutek i zaowocują w przyszłości – nie od dziś bowiem wiemy, że najmłodsi czytają – i to sporo. Najważniejszym zadaniem stojącym przed nami – bibliotekarzami - jest utrwalenie u nich nawyku sięgania po książki – choćby tylko w charakterze kolejnego źródła rozrywki.
          Biblioteka jest bowiem miejscem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. I ci, którzy odwiedzają ją bardzo często i ci, którzy tylko sporadycznie zaglądają w progi Biblioteki, nie raz pewno zastanawiali się ile książek ta Biblioteka jeszcze pomieści. A pomieścić musi dużo, by najmłodsi, ci trochę starsi i wierni czytelnicy mogli wybrać to, co aktualnie ich interesuje. Pracownicy Biblioteki dziękują czytelnikom, przyjaciołom i sympatykom, że byliście w poprzednim roku, docenialiście, uczestniczyliście w wydarzeniach, mówiliście wiele ciepłych słów.
          Minęło już kilka tygodni odkąd zamknięto biblioteki. Bibliotekarze tesknią za swoimi czytelnikami. W zaciszu własnych domów pracujemy nad nowościami. Zdradzimy Wam sekret, że nie tylko książkowymi. Filmy, audiobooki, to wszystko trafi do Was, kiedy sytuacja się unormuje. Póki co dbajcie o siebie i bliskich. Do zobaczenia wkrótce i do usłyszenia i przeczytania na Facebooku i stronie Biblioteki.

A.G.


PS. Zachęcamy do celebracji tego pięknego dzisiejszego święta, święta wszystkich czytelników z dobrą książką w dłoniach!

 

Czytelnicze bestsellery 2019 w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice 2

 

 

 

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button