Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zaprasza do udziału w spotkaniach online z pisarzami wywodzącymi się z Kozienic Olą Synowiec, Lucy Lech oraz Błażejem Strzelczykiem.

 

tb plakat 2020

 

 

Ola Synowiec – pochodząca z Kozienic, dziennikarka i pisarka. Jak sama podkreśla: ,,choć od paru już lat mieszka w Meksyku, to jednak wciąż jest kozieniczanką”. Do Meksyku wyjechała zaraz po studiach w 2011r., jako dziennikarka podróżnicza. Planowała dwumiesięczny pobyt, jednak została na stałe, bo jak sama mówi: ,,Zakochała się w Meksyku’’, o którym pisze dla polskiej pracy. Współpracuje z magazynem „Podróże”, publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Focusie”, „Post-turyście”. Jest autorką strony Mexico Magico Blog. Jej pierwsza książka ,,Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk’’, opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.

Lucy Lech - pisarka, mieszkająca na stałe w Australii, ale pochodząca z Kozienic. Jaka sama mówi o sobie: Jestem z dziada pradziada Kozieniczanką. Z czego jest dumna. Kocham Kozienice i tęsknię za nimi''. Z zawodu jest technikiem denstystycznym, uczyła się w Krakowie a pracowała przez wiele lat w Krynicy Zdroju, aż w końcu wyjechała do kuzyna do Australii. Z planowanej półrocznej wyprawy, zrobiła się podróż życia. Pisanie książek zrodziło się z tęsknoty za ojczyzną i rodziną, pozostającą w kraju, za domem. Początkowo spisywała wspomnienia z dzieciństwa, a z tych zapisków powstała pierwsza książka ,,Prowincjuszka". Autorka napisała jeszcze inne książki jak ,,Paniusia'', ,,On wróci'' oraz „Pamiętnik”.

Błażej Strzelczyk – pochodzący z Kozienic dziennikarz i autor wywiadów. Pracował w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad oraz do nagrody MediaTory w kategorii „Prowokator”. Współautor (wraz z Piotrem Żyłką) dwóch książek rozmów z siostrą Małgorzatą Chmielewską. Od 2016 roku związany ze Wspólnotą „Chleb Życia”. Był kierownikiem domu dla osób bezdomnych w Medyni Głogowskiej. W 2018 roku zamieszkał w schronisku dla bezdomnych w Warszawie, a od 2019 roku mieszka w domu dla bezdomnych i chorych w Jankowicach w województwie świętokrzyskim, gdzie pracuje jako opiekun osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi. Również w 2019 roku wydał książkę ,,Moja żona głaszcze jeże. Rozmowy małżeńskie’’, w której bohaterowie opowiadają o tym, co w małżeństwie najważniejsze – o codziennych radościach, kłótniach, wybaczaniu, dzielonych pasjach i budowaniu wspólnego miejsca na ziemi. To czuła i mądra książka o miłości i wzajemnym zrozumieniu oraz poruszające świadectwo pogodzenia się z upływającym czasem.