logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI

          Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek była inna niż wszystkie. Wydarzenia i spotkania organizowane w ramach tego wyjątkowego czasu zostały przeniesione do rzeczywistości internetowej. Nasza Biblioteka także przygotowała ciekawe propozycje spotkań online z autorami, związanymi z Kozienicami.
          Spotkanie inaugurujące z Olą Synowiec odbyło się 8 maja o godzinie 18:00. Ta niezwykła dziennikarka i pisarka, pochodząca z Kozienic, opowiadała o swojej miłości do Meksyku, a co się z tym wiąże o pasji podróżowania i poznawania nowych miejsc. Zachęciła kozienickich Czytelników do śledzenia bloga, którego jest autorką - Mexico Magico Blog. A za pośrednictwem swojej książki ,,Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk’’, przeniosła nas do Meksyku, opowiadając o tamtejszej kulturze, tradycjach i religijności.
          12 maja o godzinie 15:00 połączyliśmy się z Australią, aby spotkać się z Lucy Lech. Pisarka opowiedziała Nam, jak to się stało, że na stałe zamieszkała na innym kontynencie, wspominała swoją młodość, spędzoną w Kozienicach, oraz tę późniejszą tęsknotę za rodziną i domem, z której zrodziła się potrzeba pisania książek. Początkowo spisywała wspomnienia z dzieciństwa, a z tych zapisków powstała pierwsza publikacja ,,Prowincjuszka". Autorka napisała jeszcze inne książki jak ,,Paniusia'', ,,On wróci'', czy ,,Miłość na krańcu świata’’. Nie zabrakło także kilku słów o najnowszej książce autorki pt. ,,Pamiętnik’’, który jest zapisem myśli, pragnień i wydarzeń z codziennego życia.
          Zwieńczeniem obchodów Tygodnia Bibliotek było spotkanie z Błażejem Strzelczykiem, odbyło się ono 15 maja o godzinie 18:00. Ten pochodzący z Kozienic dziennikarz i autor wywiadów, który współpracował między innymi z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Gazetą Wyborczą”, opowiedział, jak to się stało, że w 2019 roku wydał książkę ,,Moja żona głaszcze jeże. Rozmowy małżeńskie’’. Zwrócił uwagę, że jej bohaterowie opowiadają o tym, co w małżeństwie najważniejsze – o codziennych radościach, kłótniach, wybaczaniu, dzielonych pasjach i budowaniu wspólnego miejsca na ziemi. Dowiedzieliśmy się także, jak rozpoczęła się Jego przygoda ze Wspólnotą ,,Chleb Życia’’ i co stało się bodźcem, że od 2019 roku mieszka w domu dla bezdomnych i chorych w Jankowicach w województwie świętokrzyskim.
          Wszystkie spotkania odbywały się na żywo, a każdy Czytelnik miał szansę zadać pytanie lub skierować słowa pozdrowienia w stronę Gościa. Wydarzenia poprowadziły Agnieszka Dziuba i Sylwia Kuczyńska.

 

(maj, 2020)

 

 

 

 

 

 

 

tydzien bibliotek 2020 podsumowanie

 

 

 

Spearhead Facebook Like Button.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button