Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2018 odbywa się pod hasłem: ,,(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA". W dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Hasło nawiązuje także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.
      W ramach obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego ogłosiła konkurs plastyczny pn. "Kto Ty jesteś? Polak mały!”, aby zachęcić dzieci do artystycznego wyrażenia swojego patriotyzmu i więzi z Ojczyzną. 
      W dniu 11 maja 2018 r. o godz 10.00 w Bibliotece odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu, który był adresowany do dzieci z przedszkoli oraz uczniów klas I- III szkół podstawowych z terenu Gminy Kozienice.
      Na wstępie w imieniu dyrektora Biblioteki powitała wszystkich przybyłych Anna Gola – bibliotekarka Oddzialu dla dzieci. Wyraziła Ona swoje uznanie dla umiejętności wszystkich uczestników konkursu. 
      Zaznaczyła, że na konkurs napłynęło 52 prace z 12 szkół i przedszkoli Gminy Kozienice. 

      W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych nr 1, 2, 3, 4 w Kozienicach, Woli Chodkowskiej, Wólki Tyrzyńskiej i Świerży Górnych oraz dzieci z PP Nr 1 ,,Pod Topolą", PP Nr 3, PP Nr 4 i oddziałów przedszkolnych działających przy PSP Nr 3 i PSP Nr 4 w Kozienicach.
      W kategorii -  dzieci w wieku 5-6 lat przyznano dwa pierwsze miejsca dla: Gerarda Piwońskiego - Oddział Przedszkolny PSP Nr 4 w Kozienicach i Małgorzaty Polesiak z PSP w Woli Chodkowskiej, a w kategorii uczniowie klas I-III pierwsze miejsca zdobyły: Ola Bachanek i Amelia Baran – uczennice PSP Nr 1 w Kozienicach. 
     Nagrodzeni również zostali:
II  Miejsce
Zuzanna Religa - PSP w Woli Chodkowskiej, Weronika Garbarczyk - PSP Nr 1 w Kozienicach, Kinga Kotańska i Julia Rakowska - PSP Świerże Górne. 
III  Miejsce
Maja Skwira, Szymon Garczyna, Julian Domagała, Sebastian Świgoń, Jan Belka, Julia Majewska, Alicja Baranowska – wszyscy z PP nr 4 w Kozienicach  oraz Antoni Budziński i Bartłomiej Kryczka - Oddział Przedszkolny PSP Nr 3 w Kozienicach, a także  Iga Pikulska z PSP Nr 2 w Kozienicach, Jan Sadurski z PSP Nr 4 w Kozienicach i Filip Polesiak - PSP Wola Chodkowska.
      Wyróżnienia otrzymali:
Apolonia Kopyt - PP nr 1 ,,Pod Topolą", Hania Kwaśnik - PP Nr 3 w Kozienicach,Wiktoria Stój i Julia Boryczka - Oddział Przedszkolny PSP Nr 4 w Kozienicach, a także Maksymilian Szewczyk i Maja Rodzik - PSP Nr 1 w Kozienicach, Maja Stępińska i Amelia Wojnowska - PSP Nr 2 w Kozienicach, Kacper Jasek - PSP Nr 4 w Kozienicach i Filip Glegoła  - PSP Wólka Tyrzyńska. 
Część oficjalną zakończono wręczeniem dyplomów z podziękowaniami dla nauczycieli przedszkoli i szkół, które wzięły udział w konkursie. 
      Gościem specjalnym spotkania był Pan Wojciech Krupa - radomski bajkopisarz, autor scenariuszy, przedstawień teatralnych, wierszy, książeczek dla dzieci z cyklu: Bajeczki z Wojtkowej teczki oraz dwóch książek o Radomiu: Krótka historia Radomia dla dzieci i Radomir: legenda o powstaniu Radomia, w których to pokazuje historię miasta na tle szerokiej panoramy dziejów Polski, obejmując okres od VIII do XX wieku. 
      Na początku spotkania pan Wojtek przeprowadził gimnastykę dla dzieci na podstawie swojego wiersza. Autor czytał dzieciom fragmenty swoich utworów, opowiadał o swojej przygodzie z poezją i malarstwem, opowiedział też o różnych ciekawostkach związanych z Radomiem.
      Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zakupić książki Pana Wojciecha Krupy oraz zdobyć autograf pisarza. 
 
A.G.

 

 

polak maly konkurs 2018