Przeczytajka luty 2019

 

 


PrzeCzytajka. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" Justyna Bednarek

          ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" i ,,Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" Justyny Bednarek, to zbiory opowiadań o skarpetkach, które ,,wybrały wolność", zmieniły swoje życie dzięki decyzji o wyruszeniu odważnie w świat.
           Czy nie zastanawiało was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Niejednokrotnie zastanawialiśmy się, czy przypadkiem nie istnieje jakiś potwór skarpetkowy lub równoległy świat, w którym znikają w tajemniczy sposób brakujące elementy garderoby. Justyna Bednarek w swoich uroczych książkach, barwnie ilustrowanych przez Daniela de Latoura, postanowiła odpowiedzieć na pytanie, gdzie podziewają się zagubione skarpetki.
           W domu Małej Be nieustannie giną skarpetki. Wezwany na interwencję hydraulik odkrywa dziurę, którą uciekinierki, znudzone życiem w koszu z brudnymi rzeczami lub pralce, postanawiają wyrwać się na wolność i odkryć swoje przeznaczenie. Każdej z nich przytrafi się coś innego: od czysto hollywoodzkiej kariery, po bycie mamą osieroconych myszek.
           W opowieściach o brakujących dziesięciu skarpetkach Justyna Bednarek bawi się formami literackimi: to rzucając swoje bohaterki w intrygę czysto kryminalną, to w powieść obyczajową, zakończoną morałem lub szczęśliwym zakończeniem. Teksty te są mądrą i dowcipną zachętą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych do poszukiwania swojego miejsca w świecie i budowania dobrych relacji z innymi. Książki zostały szybko dostrzeżone przez czytelników. Pierwsza z nich, w 2015 r. nominowana do tytułu Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY. W 2016 r. nominowana do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku 2016. Wtedy też zdobyła pierwsze miejsce w konkursie ,,Przecinek i Kropka" organizowanym przez sieć salonów Empik oraz otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii literatury dzieciecej (wraz z Danielem de Latour).
          Książki Justyny Bednarek są do wypożyczenia w Bibliotece Głównej oraz we wszystkich Filiach.