Happening czytelniczy rozpoczął się 7 czerwca, punktualnie o godz. 10.00 . Czytaliśmy w plenerze przed biblioteką. Przybyłych gości powitała Dyrektor placówki P. Elżbieta Stąpór, a zawitały do nas dwie grupy sześciolatków (,,Brykające tygrysy" i ,,Skrzaty") z Publicznego Przedszkola Nr 4 w Kozienicach wraz z opiekunami: Elżbietą Kalinkowską i Anną Fiołna, Marzeną Ostrowską i Danutą Rodakowską.
Dla uczestników wspólnego czytania pracownicy Biblioteki przygotowali dziewięć stref z różnymi książkami dla dzieci. Była m. in.: strefa księżniczek; Smerfów; książek interaktywnych; Tupcia Chrupcia; Zuźki D. Zołzik; książek Disney'a; Neli małej reporterki; strefa książek o zwierzętach oraz kucyków Pony.
Przedszkolakom bardzo podabało się czytanie na trawie. Podekscytowane czytały i przeglądały wybrane przez siebie książki. Dzieci zobaczyły, że każde miejsce może być dobre do czytania, a czytanie może być przyjemne, a nie obowiązkowe. Zadowolone wyraziły chęć uczestnictwa w akcji w następnym roku. Razem z pracownikami Biblioteki w akcji wzięło udział ok. 60 osób. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas więcej.
Wielkimi krokami zbliżają się już wakacje, kończy się rok przedszkolny. Jest to czas podsumowań, oceny i weryfikacji zdobytej wiedzy oraz umiejętności. Akcja ,,Jak nie czytam, jak czytam" był okazją do podsumowania comiesięcznych książkowych spotkań bibliotekarki Anny Goli z przedszkolakami z PP Nr 4 w Kozienicach.
Tematyka zajęć była różnorodna. Nie brakowało głośnego czytania bajek, legend, opowiadań z dziejów Polski, zagadek, zgadywanek oraz wielu zajęć plastycznych.
Głównym celem spotkań w ramach akcji ,,Bibliotekarz w przedszkolu" było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki. Marzeniem bibliotekarki jest zaszczepienie w dzieciach miłość do książek. Zachęcenie do czytania, odwiedzania biblioteki, brania udziału w imprezach czytelniczych, gdyż to pomoże im w osiąganiu sukcesów na różnych etapach edukacji.
Podziękowanie dla Dyrektora i Pań Nauczycielek z PP Nr 4 w Kozienicach za współpracę przekazała Pani Dyrektor Biblioteki, dzieci otrzymały dyplom, książkę i długopis z logo Biblioteki, a pani bibliotekarka została obdarowana przez dzieci pięknymi kwiatami.
Od września ruszamy z kolejnym cyklem spotkań w ramach akcji ,,Bibliotekarz w Przedszkolu" Zapraszam chętnych do współpracy z Biblioteką!
Kilka słów o akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam".
W piątek 7 czerwca odbyła się czwarta edycja akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam" . W 2019 roku w akcji udział zadeklarowało 3017 instytucji! 7 czerwca o 1000 uczniowie z całej Polski czytali – bez przymusu, każdy to, na co miał ochotę. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku czyta z nami ponad 400 tys. osób.
Starzy nie czytają? W młodych nadzieja! Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta.
Kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu. Jeżeli 62 proc. dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach, przedszkolach i szkołach, które ,,wychowują czytelnika" – zaznaczono.
Organizatorem akcji jest wydawca miesięcznika "Biblioteka w Szkole", a patronem honorowym Biblioteka Narodowa.
Ale po co?
Po prostu chcemy dać dzieciom okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy. Podstawą sukcesu akcji jest jej prostota. Każdy organizuje ją tak jak może – od spektakularnych obchodów po kameralne wspólne czytanie" – zaznaczają organizatorzy.
A.G.