10 października o godzinie 16:00 na skwerze miejskim na Placu 15-go Stycznia nastąpi uroczyste otwarcie stałej wystawy plenerowej pt. ,,Oni byli pierwsi – Grupa Legionów Polskich płk. Z. Zielińkiego w Kozienicach i podczas walk o obronę Państwa Polskiego w 1920 r.” Wystawa będzie zawierać zdjęcia i opisy dokumentów, osób, miejsc i obiektów związanych z pobytem Grupy Legionów w Kozienicach i biogramami wybranych bohaterów wojny 1920 r., a jej celem będzie przypominanie mieszkańcom o chlubnych kartach naszej historii.

Ponadto w programie:

  • podsumowanie mobilnej gry „Oni byli pierwsi”;

  • diorama rekonstrukcyjna „Legiony Polskie w Kozienicach”

  • Otwarcie legionowej polowej Herbaciarni.

Mobilna gra oraz wystawa powstały w ramach realizacji projektu pt. „Oni byli pierwsi – Grupa Legionów Polskich płk Z. Zielińskiego w Kozienicach i podczas walk o obronę Państwa Polskiego w 1920 roku”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego ,,Koalicje dla Niepodległej".

Partnerami w realizacji projektu są Muzeum Regionalne im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach oraz Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung, Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski i Dyrektor Oddziału IPN w Warszawie prof. dr hab. Jerzy Eisler.

 

wystawa oni byli pierwsi 2020