logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI

Filia nr 5 w Nowej Wsi

Nowa Wieś nr 52 
tel. (48) 614 73 23
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fanpage na facebooku

 

Godz. pracy

poniedziałek -            14.00 - 20.00
wtorek -                      14.00 - 20.00
środa -                        14.00 - 20.00
czwartek -                   16.00 - 20.00
piątek -                       14.00 - 20.00

 

Obsługa: 

Anna Łepecka - starszy kustosz

Grażyna Ośka - bibliotekarz 

Renata Gołębiowska - bibliotekarz

 

Oferujemy bezpłatny dostęp do elektronicznej bazy książek Ibuk Libra, profesjonalnych kursów językowych i specjalistycznych Funmedia.W Bibliotece znajdują się trzy stanowiska komputerowe dostępne dla czytelników 

 

Filia nr 5 ...
Filia nr 5 ...
Filia nr 5 ...
Filia nr 5 ...
 
 
 

     Gromadzka Biblioteka Publiczna w Świerżach Górnych z siedzibą w Nowej Wsi została założona w 1947 roku. W latach 1947-1979 biblioteka mieściła się w mieszkaniach prywatnych: p. Stanisława Słomskiego, p. Stanisława Luśtyka, p. Kazimierza Jaskulaka. W roku 1979 bibliotekę przeniesiono do budynku należącego do Urzędu Gminy Kozienice, gdzie zajmujmowała część lokalu (33 m²) usytuowanego w centrum miejscowości.Od lipca do końca 2010 roku Filia
Nr 5 była remontowana. Obecnie powierzchnia biblioteki wynosi około 100m kwadratowych. Są to trzy pomieszczenia z zapleczem kuchennym i z toaletą. Biblioteka oprócz podstawowej swej funkcji - gromadzenia i wypożyczania książek, pełni również funkcję świetlicy wiejskiej.
     Pierwszym pracownikiem biblioteki był nauczyciel Tadeusz Czarnecki, następnie Janina Strąg , Feliksa Kowalska, Władysława Bździkot, a od roku 1960 do roku 1992 Zofia Kowalska. Od 1 marca 1992 roku do chwili obecnej w bibliotece pracuje Anna Łepecka. W ostatnich latach kadra biblioteki została wzbogacona o nową, młodą i energiczną bibliotekarkę panią Renatę Gołębiowską. Kilka godzin w tygodniu w placówce pracuje rownież pani Grażyna Ośka.
    
Z księgozbioru Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Świerżach Górnych utworzono dwie biblioteki. W roku 1955 bibliotekę w Ryczywole a w 1959 bibliotekę w Holendrach Piotrkowskich.
    Obecnie księgozbiór liczy 5108 woluminów, w tym:
- literatura piękna dla dzieci – 2213 wol.
- literatura piękna dla dorosłych - 2591 wol.
- literatura popularnonaukowa - 304 wol.
     Księgozbiór w bibliotece, uporządkowany jest według UKD (Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna). Literatura piękna dla dorosłych ze wszystkich krajów ustawiona jest alfabetycznie według nazwisk autorów. Wydzielona jest tylko literatura polska. Osobny kącik stanowi literatura dla dzieci i młodzieży. Ustawiona jest ona według poziomów wiekowych. Na osobnych regałach ustawione są lektury szkolne i księgozbiór podręczny, z którego na miejscu chętnie korzystają dzieci i młodzież. 
    
    Prenumerowanych jest pięć czasopism: Poradnik Domowy, Naj Magazyn, Pani, Przyjaciółka, Zwierciadło oraz miesięczniki regionalne: OKO (Obiektywny Kozienicki Obserwator) i Nasz Powiat.
   
Od roku 2004 w bibliotece znajdują się stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Czytelnicy mają możliwość skorzystania z urządzenia wielofunkcyjnego (drukarka, ksero, skaner), z czego bardzo chętnie korzysta młodzież.
    Co roku w czasie ferii zimowych i wakacji w bibliotece organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży. Placówka rok rocznie przygotowuje i aktywnie uczestniczy w obchodach Tygodnia Bibliotek.