1. Podpalacz Wojciech Chmielarz
cykl kryminałów: Podpalacz, Farma lalek, Przejęcie, Osiedle marzeń, Cienie.
Całość cyklu składa się z pięciu części, główny bohater to Jakub Mortka. Każda z powieści to odrębna historia, ale to tylko pozory. Dlaczego? Każdy kolejny tytuł ma oczywiste nawiązania do poprzednich części cyklu. Aby mieć komfort czytania i najlepszy obraz całej historii warto, a nawet należy czytać je w kolejności. Wspomniany już główny bohater, to policjant z Warszawy, nieco smutny, zagubiony, często przygnębiony kłopotami z byłą żoną, człowiek na życiowym zakręcie. Mortka wydaje się nudny, bez wyrazu, na szczęście dla czytelnika to złudna fasada. Poznając go krok po kroku, wchodząc w jego świat, codzienność i tajniki pracy odkrywamy świetnego bohatera. Postępuje zgodnie z zasadami, intryguje na tyle, że chcemy śledzić jego losy bez końca. Przez kartki kolejnych tomów przebija się autentyczność, niepowtarzalne tło obyczajowo psychologiczne, to daje dodatkowo większą przyjemność czytania. Poza bohaterem to, co przyciąga do tego cyklu powieści Chmielarza są niewątpliwie zagadki kryminalne, zaczynając od Podpalacza, kończąc na Cieniach. Rozwiązanie tych zdarzeń, często tak nawarstwionych, skonstruowanych w sposób nieoczywisty daje prawdziwą czytelniczą ucztę.

2. Rytuał łowcy Przemysław Borkowski
Czy „zwyczajny” spokojny człowiek może z dnia na dzień stać się brutalnym mordercą? Dlaczego tak się dzieje i co nim kieruje? Odpowiedzi należy szukać w jednej z ostatnich powieści Przemysława Borkowskiego Rytuał łowcy. Autor daje nam do ręki powieść, która pozwoli czytelnikom patrzeć na rzeczywistość oczami mordercy. Przemoc, chory umysł, bezwzględność, chaos to emocje, które rządzą okrutnym „łowcą”.
Z serią brutalnych morderstw zmierzy się młoda prokurator Gabriela Seredyńska, która dopiero zaczyna karierę zawodową. Wspólnie z komisarzem Aleksanderskim zmierzą się z niezwykle trudnym śledztwem, które z każdą kolejną zbrodnią nabiera tempa. Powieść czyta się z zapartym tchem na długo zostaje w pamięci czytelnika.
Polecamy także świetny cykl kryminałów Zakładnik, Niedobry pasterz, Widowisko, których głównym bohaterem jest psycholog Zygmunt Rozłucki.

 

3. Boska proporcja Piotr Borlik
cykl kryminałów: Boska proporcja, Materiał ludzki,Białe kłamstwa
Serię kryminałów Piotra Borlika rozpoczyna Boska proporcja. Park Oliwski, palmiarnia, w tym miejscu zostają odkryte zwłoki kobiety. Otoczenie tak piękne w kontrze z makabrycznie wyeksponowanym ciałem daje złudzenie artystyczne. O co chodziło mordercy? Dlaczego to miejsce i taka „aranżacja”? W całej tej historii jest wiele pytań, odpowiedź na nie usiłuje znaleźć Agata Stec komisarz gdańskiej policji. Czy konsultacja ze znanym psychologiem, a prywatnie bratem Agaty, Arturem Kamińskim pomoże śledztwu? A może je dodatkowo skomplikuje?
Zawiła intryga, domysły, które nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości, zbrodnie „efektowne” niemal ocierające się o miano pięknych i te pełne brutalności, okaleczeń i krwi. Jaki jest wspólny mianownik? Zachęcamy do czytania tych wyjątkowych pod każdym względem kryminałów.

4. Wioska kłamców Hanna Greń
cykl kryminałów: Wioska kłamców, Więzy krwi, Piąte przykazanie
Hanna Greń to autorka, która w swoim dorobku pisarskim ma kilkanaście powieści. Książki zyskują wielu zwolenników, duże znaczenie ma tutaj mieszanie gatunków, mamy trochę powieści obyczajowej i kryminału. Wioska kłamców rozpoczyna nowy cykl, który autorka oddaje w nasze ręce. Główną bohaterką jest kobieta o rzadkim imieniu Dioniza. Dziewczyna chce poznać okoliczności śmierci swojego ojca, który tak jak ona był policjantem. Chodź wszystko wydaje się oczywiste, ona ma pewne wątpliwości, które nie dają jej spokoju. Wyjazd do Strzygomia gdzie doszło do morderstwa ma pomóc Dionizie znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Zmowa milczenia, coraz więcej niejasnych wątków, zamknięta mała społeczność, świadkowie, którzy ukrywają prawdę, z tym wszystkim musi mierzyć się główna bohaterka. Czy odkryję prawdę? Styl autorki jest lekki, dzięki czemu książki czyta się błyskawicznie. Zachęcam do lektury wszystkich części.

5. Motylek Katarzyna Puzyńska
cykl kryminałów Lipowo: Motylek, Więcej czerwieni, Trzydziesta pierwsza, Z jednym wyjątkiem, Utopce, Łaskun, Dom czwarty,Czarne narcyzy, Nora, Rodzanice, Pokrzyk, Śreżoga.
Cykl książek Katarzyny Puzyńskiej doczekał się już dwunastego tomu, imponująca liczba za którą kryje się świetna literatura. Kto nie zna jeszcze Lipowa i bohaterów, których autorka stworzyła na kartkach swoich powieści musi koniecznie nadrobić, to czytelniczy must read .
Pierwszą powieść Motylek rozpoczyna nieszczęśliwy wypadek z udziałem zakonnicy, niestety kolejne wydarzenia wskazują, że to było morderstwo. Kolejne zbrodnie potęgują napięcie, czytelnik ma prawdziwą ucztę. Zaskakuje finał, który automatycznie “zmusza” nas do sięgnięcia po kolejną część sagi. Autorka z niezwykła wprawą i wyczuciem miesza poszczególne wydarzenia, dzięki czemu lektura jest niezwykle interesująca i intrygująca. Czytając ma się wrażenie, że zna się odpowiedź na pytanie, kto zabił? Kolejne wątki jednak skutecznie pokazują, że byliśmy w błędzie. Policjanci z Lipowa zyskują uwagę czytelnika, kibicujemy im na każdym kroku. Wątek obyczajowy jest bardzo wciągający. Kasia Puzyńska stworzyła niezwykła plejadę postaci, jedni bardzo pozytywni, drudzy mniej, ale jest to społeczność, która fascynuje, chcemy poznać ich tajemnice, to czym się kierują przy swoich wyborach. Wątek Weroniki i Daniela, daje tym powieściom dodatkowy walor. Akcja, która toczy się dwutorowo, ciekawi i stopniuje napięcie. Zachęcamy do lektury, zajrzycie do Lipowa, nie będziecie żałować :)

6. Kiedyś cię odnajdę Małgorzata Rogala
cykl kryminałów:
Kiedyś cię odnajdę, Nic o Tobie nie wiem

Małgorzata Rogala to autorka, która przyzwyczaiła nas, do regularnych publikacji. Z wielką przyjemnością sięgamy po jej powieści. Przeważnie są to kryminały z obszernym wątkiem obyczajowym, co jest ich oczywistym atutem. Zagadnienia, które wplata bardzo często w swoje powieści są z różnych dziedzin np. sztuki, często dotyczą aktualnych problemów społecznych. Kiedyś cię odnajdę to tytuł, który warto przeczytać. W lutym tego roku ukazała się kontynuacja Nic o Tobie nie wiem. Główna bohaterka Weronika mocno doświadczona przez los, cały czas mierzy się traumatyczną przeszłością. Tragiczna śmierć matki, sytuacja związana z tą brutalną zbrodnią cały czas prześladują myśli dziewczyny. Gdy w podobnych okolicznościach ginie Olga, koleżanka Weroniki, dziewczyna postanawia działać, Nie ufa policji, sama chce odkryć prawdę, zatrudnia się w szkole gdzie pracowała Olga. Co odkryje? Jaka jest prawda i kto zyskała na śmierci Olgi? W całej historii pojawia się tajemniczy wątek zgonionej broszki ze skarabeuszem? Na każdym etapie śledztwa pojawia się mnóstwo pytań, a odpowiedzi nie zawsze są oczywiste. Bardzo dobra powieść, którą czyta się z wielką przyjemnością, zachęcamy do lektury drugiej części Nic o Tobie nie wiem gdzie poznacie dalsze losy Weroniki Nawrockiej.

7. Sfora Przemysław Piotrowski
cykl kryminałów: Piętno, Sfora, Cherub
Seria książek z komisarzem Igorem Brudnym, bohaterem charyzmatycznym i przyciągającym czytelnika jak magnes. Wszystkie części są ze sobą połączone pod każdym względem, dlatego warto je czytać po kolei.
Piętno jest świetnym kryminałem, Sfora intryguje od pierwszej strony, i o niej kilka słów:
Zielona Góra, to właśnie tu dochodzi do serii tajemniczych wydarzeń. Wszystko zaczyna się od tajemniczej śmierć zakonnicy, następnie zostaje znaleziona ręka, która ma na sobie ślady ludzkich zębów, a to dopiero początek …. Do akcji wkracza Igor Brudny wspólnie z zespołem śledczym. Jest dynamicznie i tajemniczo, przeszłość miesza się z teraźniejszością, odkrywając przed czytelnikiem prawdę przesiąkniętą złem. Treść chłonie się niezwykle szybko, trudno się oderwać od czytania :)
Śledztwu nie pomaga przeświadczenie mieszkańców o grasujących w okolicy wilkach i wilkołaku.
Czy to może być prawda? Co wspólnego z całą sprawą ma prowadzony przez zakonnice sierociniec, który po raz kolejny odwiedza komisarz Brudny. Jakie sekrety ukrywają lochy klasztoru? Rasowy kryminał, który przyniesie prawdziwą ucztę czytelniczą. Dalsze losy komisarza można, a właściwie trzeba poznać sięgając po trzecią część Cherub. Polecamy !!!!

8. Cokolwiek wybierzesz Jakub Szamałek
cykl kryminałów: Cokolwiek wybierzesz, Kimkolwiek jesteś, Gdziekolwiek spojrzysz
Jakub Szamałek jest autorem świetnej trylogii kryminałów, których główną bohaterską jest Julita Wójcicka. Młoda dziennikarka pracuje w serwisie plotkarskim. Julita nie jest zadowolona ze swojej pracy, ma większe ambicje i chcę pisać na poważne tematy, a nie skupiać uwagę na „gwiazdach”. Wypadek samochodowy znanego z telewizji Ryszarda Buczka, staje się przyczyną początku afery kryminalnej. Julita trafia na pewne niezgodności, zaczyna badać okoliczności wypadku. Jako dziennikarka chce ujawnić sensacyjne fakty, nie wszystkim się to jednak podoba. Dziewczyna zostaje skompromitowana zawodowo, ale to nie koniec, grozi jej niebezpieczeństwo.
Czy Julita odkryje prawdę? Czy jest bezpieczna? Od pierwszych stron dziennikarka zyskuje sympatię, śledzimy jej losy i kibicujemy. Akcja jest błyskawiczna, autor prowadzi nas z wielką wprawą. Dowiadujemy się, że Internet to wspaniałe narzędzie, które pomaga w każdej sferze życie. Cyberświat niesie także wiele zagrożeń o których przekonała się nasza bohaterka. Zachęcamy do tej trzymającej w napięciu lektury :)

9. Skaza Robert Małecki
cykl kryminałów: Skaza,Wada, Zadra
Akcja Skazy Roberta Małeckiego rozpoczyna się gdy, nad jeziorem zostają odkryte zwłoki: nastolatka i bezdomnego mężczyzny. Dwa ciała, podobne okoliczności, na pozór nic nie łączy tych dwóch spraw. Nieszczęśliwe wypadki? Czy, aby na pewno? Śledztwo prowadzi komisarz Bernard Gross, przeczucie, którym się kieruje prowadzi go do pewnych wniosków, które nadają śledztwu nietypowy kierunek. Czy powrót do wydarzeń z przeszłości pozwoli odpowiedzieć na rodzące się pytania? Mroczne sekrety i niezwykła atmosfera, którą autor zbudował wokół postaci spowodowały, że czytanie tej powieści to ogromna przyjemność. Akcja, która toczy się dwutorowo to dodatkowy atut, który przybliża nas do rozwiązania zagadki. Robert Małecki oddał w nasze ręce świetny kryminał, dopracowany w każdym calu, trzymający w napięciu do samego końca. Warto przeczytać kolejne tomy cyklu o komisarzu Bernardzie Grossie.


10. Wrzask Izabela Janiszewska

cykl kryminałów:Wrzask, Histeria, Amok
Policjant Bruno Wilczyński i reporterka Larysa Luboń, duet doskonały ? Można się o tym przekonać czytając powieść Izabeli Janiszewskiej Wrzask.
Śmierć studentki, początkowo uznawanej za samobójstwo prowadzi komisarz Wilczyński, wraca on także do sprawy z przeszłości. Larysa Luboń prowadzi dziennikarskie śledztwo dotyczące sponsoringu, pochyla się nad losem studentek, które traktowane są bardzo brutalnie. Przypadek sprawia, że Bruno i Larysa dochodzą do wniosku, że ich sprawy się łączą. Co odkryją ? Bardzo ciekawą postacią w całej historii jest Emilia. Pomimo mnogości wątków, powieść czyta się bardzo dobrze. Wrzask to kryminał mroczny, bardzo brutalny, poruszająca ważne tematy społeczne, warto przeczytać. Zachęcamy także do zapoznania się z kontynuacją przygód Larysy i Brunona (Histeria, Amok).