logo


Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice 

im. ks. Franciszka Siarczyńskiego 
BIBLIOTEKA POWIATOWA dla POWIATU KOZIENICKIEGO

 

mod_koha


SZUKAJ W ZBIORACH BIBLIOTEKI

Warto przeczytać - Recenzje książek


Mieszkowska Anna – Hanka Ordonówna – miłość jej wszystko wybaczy, Wydawnictwo Prószyński Media, 2019


          Hanka Ordonówna - piosenkarka, tancerka, aktorka okresu międzywojennego. Nazywana "czarodziejką sceny". Nieprzemijającą sławę przyniosło jej wykonanie piosenki "Miłość ci wszystko wybaczy" z filmu "Szpieg w masce".

          Młoda artystka około roku 1919 występowała w teatrach prowincjonalnych. Powróciwszy do Warszawy zdobyła angaż w słynnym Qui Pro Quo, z którym związała się na niemal dziesięć lat (1922–31). Tylko że kabaret, do którego pisali teksty Julian Tuwim i Andrzej Włast, miał już swoje gwiazdy - Zulę Pogorzelską i Mirę Zimińską. Młodziutkiej Ordonki nikt nie zauważał - dawano jej role roznegliżowane, ale drugoplanowe. Do czasu - w 1924 r. pracę w Qui Pro Quo rozpoczął aktor, reżyser i konferansjer, Węgier z pochodzenia - Fryderyk Jarosy. W jego osobie Ordonka zyskała ukochanego, ale też scenicznego partnera i reżysera, który miał zrobić z niej gwiazdę.
          Przyjmując oświadczyny arystokraty Michała Tyszkiewicza piosenkarka postawiła tylko jeden warunek – nie zamierzała rezygnować z kariery artystycznej. Gdy nowożeńcy przyjechali do majątku Tyszkiewiczów w Ormianach, rodzice pana młodego ostentacyjnie wyjechali. Z czasem rodzina męża zaakceptowała artystkę, choć okazało się, że mieli rację obawiając się, że nie będzie w stanie dochować mężowi wierności.
           W listopadzie 1939 r., kiedy zaprotestowała przeciw projekcjom hitlerowskiego filmu o zajęciu Warszawy, aresztowało ją gestapo. Aby ją uwolnić niebo i ziemię poruszył natomiast jej mąż, który uruchomił swoje arystokratyczne koneksje. U Hitlera interweniował sam król Włoch Wiktor Emanuel II.
           Przejęta losem najmłodszych, zajęła się organizowaniem pomocy dla osieroconych dzieci polskich wygnańców z Rosji. Z jedna z grup tych dzieci została ewakuowana przez Bombaj w Indiach do Bejrutu w Libanie, gdzie jej mąż – również zwolniony dzięki traktatowi Sikorski-Majski – był pracownikiem Poselstwa Polskiego w Bejrucie. O swoich podopiecznych Ordonka napisała książkę "Tułacze dzieci", którą wydała w 1948 r.
           Książka o Hance Ordonównie jest raczej opowieścią niż biografią. Autorka zbierała do niej materiały od 1995 roku. Przeprowadziła wiele wywiadów z osobami, ktore znały Ordonkę m. in. z Mirą Ziminską-Sygietyńską.

 

 

hanka ordonowna

 

Formella Ewa – Muzyka dla Ilse, Wydawnictwo Replika, 2019

          Kolejna książka nawiązująca do okrutnych wydarzeń w czasie II wojny światowej. Ilona dokładnie w Wigilię upewnia się, że mąż ją zdradza. Kobieta ucieka z domu i przez przypadek, trafia pod dach ludzi, którzy od pierwszego spotkania traktują ją jak członka rodziny. Poznaje tam kobietę, która opowiada jej jakże niwiarygodną historię swoich bliskich, i swoją własną.
           Jest rok 1942, wojna trwa w najlepsze, a Żydzi z różnych zakątków świata masowo są wywożeni do obozów koncentracyjnych. W trakcie transportu zrozpaczona matka wyrzuca z pociągu towarowego niemowlę, starsze dziecko trwa dzielnie przy rodzicielce, wierząc, że to wszystko, czego jest świadkiem, to zły sen, z którego zaraz się obudzi. Tytułowa Ilse, a raczej Izabela – jak później nazwie ją oficer niemiecki, który wyciągnie dziecko z grupy osób skazanych na śmierć – zostaje wysłana do niemieckiego domu, gdzie będzie pracować. Cudem ocalała Żydówka, która od teraz oficjalnie będzie Polką, chowając głęboko w sercu swe prawdziwe pochodzenie, nazwisko i wiarę, będzie towarzyszem i opiekunem chorej rówieśniczki: Niemki Sabine. W maleńkiej wiosce blisko szwajcarskiej granicy znajduje nie tylko kryjówkę przed okrucieństwami wojny, ale również przyjaciółkę. Nie może jednak zapomnieć o swoim młodszym bracie. Nie traci nadziei, że mały Aron przetrwał wojnę i żyje gdzieś w Polsce…
         Bardzo interesującym zabiegiem, jest pokazanie bliżej w książce zwyczajów żydowskich. Przybliżenie ich świąt, wiary, zwyczajów.

 

muzyka dla ilse

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wakacje, urlop to dobry moment na nadrobienie zaległości w czytaniu, a także relaks z nieco lżejszą, choć bardzo wciągającą literaturą. Naszą propozycją dla wszystkich fanów książek jest seria Joanny Szarańskiej "Kalina w Malinach".

 

maliny kaliny

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Gargaś Gabriela - Kochaj mnie czule, Wydawnictwo Filia, 2019

          Główną bohaterką jest kobieta, o imieniu Natalia, której los zgotował wiele przykrych niespodzianek. Od dziecka doświadczał ją i zsyłał zbyt wiele i zbyt dużo trudnych przeżyć. Natalia nie miała słodkiego dzieciństwa, nie opływała od najwcześniejszych lat w luksusy. Musiała szybko dorosnąć i walczyć o swoje. Zrezygnować z uczucia, przyjąć na barki życiowe obowiązki i zapomnieć o szaleństwach młodości. Gdy wyszła za mąż, wydawać się mogło, że jej życie odmieni się na lepsze, że będzie jej dane poznać smak sielanki. Niestety, pewnego dnia jej spokój zakłóciła lekarska diagnoza, a wskutek zbiegu okoliczności w życiu Natalii pojawiła się dawna miłość…
           Pierwsza miłość prawie dla każdego ma ogromne znaczenie. Główna bohaterka po czasie rozłąki spotkała mężczyznę, który na dobre zagościł w jej sercu. Planowała z nim przyszłość, jednak rodzinna sytuacja doprowadziła do tego, że para musiała się rozstać. Spotkanie po latach zapaliło w nich ponownie ogień i wznowiło relację. Serca bohaterów zaczęły ponownie do siebie bić i dorośli ludzie zaufali sobie bezgranicznie. Wzajemnie dzielili się swoimi problemami i zmartwieniami. Mimo zauroczenia Natalia nie straciła rozumu i rozumiała, jakimi obowiązkami rządzi się związek małżeński.
“Kochaj mnie czule" to historia, którą napisało życie. Jedna z czytelniczek przedstawiła w liście do Autorki swoją historię i powstała z tego szczera powieść.

 

 

kochaj mnie czule

 

 

McDermid Val – Miejsce egzekucji, Wydawnictwo Papierowy Księżyc, 2018


          Jest rok 1963. Alison to trzynastolatka, która mieszka w wiosce Scardale, mieszczącej się w północnej Anglii. Do tej pory wiodła spokojne życie – chodziła do szkoły, a czas po niej spędzała ze swoimi przyjaciółmi. Pewnego dnia, jak zwykle, mówi mamie, że przejdzie się na spacer ze swoją ukochaną suczką, Shep. Tak też robi. Kiedy po kilku godzinach nadal się nie zjawia, jej matka wpada w panikę, natomiast ojczym jest podejrzanie spokojny, a węcz bagatelizuje całą sprawę.
Rurh jednak upiera się, by zgłosić całą sprawę na policji. Zaczyna się wyścig z czasem.
           Po trzydziestu latach do Scardale przyjeżdża pewna dziennikarka, która chce się przyjrzeć tej pozornie dawno zapomnianej sprawie. W toku swojego śledztwa odkryje wiele nieznanych faktów pomimo że, miejscowi nie ułatwiają jej zadania.
           Powieść została podzielona na dwie części:  pierwszą w której autorka przedstawia historię czynności policyjnych sprawie zaginięcia dziewczynki oraz drugą gdzie bohaterką jest dziennikarka prowadząca własne śledztwo,  pomaga jej policjant George Bennett , który przed laty prowadził dochodzenie w tej sprawie.
           Autorce udało się pokazać zamkniętą społeczność, której członkowie znają siebie nawzajem, znają swoje sekrety i tajemnice, a w chwili zagrożenia po prostu milczą.Małe społeczności mają to do siebie, że niczego nie można być do końca pewnym. Przybysz z zewnątrz na zawsze pozostanie nietutejszy i podejrzany. Pewne kwestie rozstrzyga się tutaj z dziada pradziada, spory, konflikty przechodzą z pokolenia na pokolenia, a niepisane reguły i zasady panujące w takich społecznościach potrafią przewyższać oficjalne prawo. Ma to swój swoisty urok, bywa czasami niebezpieczne, ale przede wszystkim kłopotliwe. Szczególnie w wypadku, gdy w okolicy dojdzie do zbrodni, a wszystkie oczy zmrużone w podejrzliwości skierują się przeciw obcym.
           Jedną z najmocniejszych stron powieści są postacie, których profil psychologiczny został w sposób wybitny przez pisarkę zarysowany. Uczestnicy tego dramatu wymyśleni przez autorkę mają wiele do powiedzenia i zaoferowania. Sam główny bohater powieści George Bennett to postać bardzo złożona. Jest to typ idealisty,który poruszy niebo i ziemie, aby winnego dopadła sprawiedliwość. Ale ten aspekt może mieć różnorakie nie do końca przewidziane konsekwe
           Książka od lat znajduje się na listach najważniejszych kryminałów w historii literatury. Nigdy wcześniej niepublikowana w Polsce, a najważniejsza w dorobku królowej kryminałów Val McDermid.
          Inne tytuły autorki dostępne w Bibliotece w Kozienicach : “Gorączka kości”, “Krwawa blizna”, “Syreni śpiew”, “Trujacy ogród”.

 

miejsce egzekucji

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

„Kicia Kocia” fantastyczna seria książeczek Anity Głowińskiej o zabawnej, uroczej małej kotce, wydanych przez Media Rodzina.

 

kicia kocia

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W Oddziale dla Dzieci pojawiły się nowe, niezwykle ciekawe i warte przeczytania książki dla naszych najmłodszych czytelników. My wybraliśmy dla Was trzy tytuły, które polecamy i zachęcamy, aby po nie sięgnąć będąc w bibliotece.

 

Galewska-Kustra Marta - Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania, Warszawa: Nasza Księgarnia, 2018

 
Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę, spędzając z nimi ferie w górach! Ten sympatyczny maluch stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy! W trzecim tomie przygód Pucia nadchodzi czas na wzbogacanie zasobu słów dziecka, rozwijanie mowy zdaniowej (zdania stają się coraz bardziej złożone) oraz naukę stosowania podstawowych reguł gramatyki (np. odmiany rzeczownika i czasownika). Zabawa z tą książką jest wsparciem dla rozwoju tych właśnie umiejętności językowych. Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami seria wydawnicza w naturalny sposób wspomaga rozwój mowy dziecka

pucio i cwiczenia

 

Carle Eric - Bardzo głodna gąsienica, Warszawa: Tatarak, 2018

Przewrotna opowieść o jedzeniu, liczbach i dniach tygodnia. ,,Bardzo głodna gąsienica” to najbardziej znana książka autora. Dzięki sztywnym kartom z zaokrąglonymi rogami nadaje się nawet dla najmłodszych czytelników. Intrygujące dziurki w poszczególnych kartach sprawiają, że czytanie zamienia się w świetną zabawę. Tekst przedstawia historię żarłocznej, zielonej gąsienicy, która przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem czy kiszonym ogórkiem. Nawet największy niejadek, towarzysząc jej w podróży, skusi się na małe co nieco. Przy okazji nauczy się nazw dni tygodnia i liczb oraz dowie się, co wyrasta z gąsienic.

 

bardzo glodna gasienica

Stark Ulf - Jak tata pokazał mi wszechświat, Poznań: Zakamarki, 2008

,,Jak tata pokazał mi wszechświat” to zabawna książka o ojcu i synu, którzy pewnego dnia wybrali się na nietypową wycieczkę. Tata małego Ulfa zapragnął bowiem odsłonić przed chłopcem tajemnice kosmosu. Ciepło ubrani, z gumą do żucia w kieszeniach, tata i synek ruszyli na pobliską łąkę. Taką, na którą zwykle wyprowadza się psy. Ulf zachwycał się ślimakiem oraz źdźbłem trawy i z każdą chwilą bardziej rozumiał ten wszechświat. Ale tata, bardziej niż pod nogi, kazał mu patrzeć w górę. Aż wydarzyło się coś zupełnie niespodziewanego. Jesteście ciekawi co? Koniecznie przeczytajcie tę książkę! Powiem tylko tyle – tatę Ulfa na ziemię sprowadziła bardzo, ale to bardzo przyziemna rzecz. Będziecie zrywać boki!

jak tata pokazal mi wszechswiat

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Kostyrko Weronika - Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2019


          Biografia Poli Nireńskiej to opowieść o urodzonej w Warszawie żydowskiej artystce, która tańczyła w czasach totalitaryzmu w Niemczech, Austrii i Włoszech. O kobiecie, która w przedwojennej Polsce doświadczyła antysemityzmu, niemal całą rodzinę straciła w zagładzie, a po wojnie poślubiła Jana Karskiego, Sprawiedliwego wsród Narodów Świata. O upartym pokonywaniu kolejnych barier na drodze do wolności i niezależności. O miłościach i o przyjaźniach z artystami światowej sławy. O zagadce tragicznej śmierci w 1992 roku.
          Pola Nireńska zapisała się na kartach historii jako ikona tańca modern. Żeby tańczyć, szantażowała rodziców, organizując np. "strajki głodowe". Nie interesował ją jednak sam kunszt czy warsztat – ale emocjonalna ekspresja. Nazywa się ją artystką "tańca wyzwolonego". Uczyła się w słynnej szkole Mary Wigman w Dreźnie, emigrowała do Londynu, a następnie do Stanów.
           Z książki wyłania się obraz nie tylko pochłoniętej tańcem artystki, ale i kobiety obdarzonej intensywnym życiem emocjonalnym. Pola Nireńska była biseksualna, a zakochiwała się głównie w kobietach. Tworzy tym samym opowieść zgoła odmienną od tej powszechnie znanej, w której Nireńska sytuowana jest u boku męża, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego Jana Karskiego.
           Atutem publikacji jest to, że autorka pokazuje nie tylko nieznane szerzej fakty dotyczące Nireńskiej, ale także drogę do nich, odsłaniając swój warsztat reporterki i nie obawiając się emocji. Czytając "Tancerkę i zagładę", można odnieść wrażenie, że praca nad książką była osobistą przygodą, przeżytą przez autorkę świadomie i z pełnym zaangażowaniem.
          Książka nie jest zbiorem atrakcyjnych dykteryjek, jak to nierzadko bywa z biografiami, ale próbą rzetelnego naszkicowania obrazu świata, który bezpowrotnie przeminął. Osiemdziesiąt dwa lata życia Nireńskiej opisane zostały przy tym z rysem artystycznym – styl biografii przywodzi na myśl elegancję i wyważenie reportaży Hanny Krall.

 

tancerka i zaglada

 

Zyskowska-Ignaciak, Katarzyna - Sprawa Hoffmanowej, Kraków: Znak Litera Nova, 2019


          "Sprawa Hoffmanowej” to powieść zainspirowana prawdziwym wydarzeniem, które miało miejsce w Tatrach w sierpniu 1925 roku Wówczas sprawa ta przez wiele tygodni była głównym tematem na ulicy i w prasie.
          Prokurator Hoffman przyjeżdża z żoną Mirą, aktorką warszawskich kabaretów i synem Władziem na urlop do Zakopanego. Zatrzymują się w pensjonacie Mary i Adama Boldów. Hoffmanowie korzystają z uroków zakopiańskiego życia, ale chodzą też w góry.
Pewnego dnia wybierają się na Lodową Przełęcz. Podejście jest trudne, a w Tatrach szaleje huragan. Po kilku dniach nieobecności do Zakopanego wraca tylko Hoffmanowa. Mówi, że na Lodowej Przełęczy zostały ciała jej męża, pasierba oraz dwóch innych mężczyzn. Ratownicy znajdują jednak we wskazanym przez nią miejscu ciało prokuratora, Władzia i jeszcze jednego mężczyzny. Drugiego nie odnajdują.
         Klimat lat trzydziestych ubiegłego wieku przedstawiony w książce jest po prostu urzekający, czytelnik aż czuje powiew minionej epoki, obrazy same przesuwają się przed oczyma. Świetna, dwutorowa narracja, autorka naprawdę potrafi opowiadać, budować napięcie jak również tworzyć aurę tajemnicy, która do ostatniej strony nie pozwala oderwać się od książki. Opisy przedstawionych wydarzeń są bardzo realistyczne, bardzo plastyczne.
W powieści autorka tylko główny wątek przejmuje z autentycznych wydarzeń. Zyskowska kompletnie zmienia wymowę całej tajemnicy. Tu zagadką nie jest śmierć mężczyzn, ale sama Mira. To właśnie decyduje o powieści, o jej sile. Dla zakopiańskiej społeczności Mira jest winna. Nie bez znaczenia dla kształtowania tejże opinii publicznej, są prasowe artykuły. Dziennikarze tylko pozornie stawiają pytania i dociekają prawdy próbując przeanalizować wypadek w Tatrach.  To historia o tym, że w życiu nic nie jest ani czarne, ani białe, a obiektywne spojrzenie na sprawę niemożliwe, bo zawsze nasza optyka zniekształca nam obraz.
         Ta powieść to również opowieść o Zakopanem, jakiego dzisiaj już nie ma. O mieście z lat 30. XX wieku, uzależniającym bardziej niż popularne wówczas opium, pochłaniającym wrażliwe jednostki i niszczącym z jednej strony, a z drugiej – dającym szansę na artystyczny rozwój, inspirującym.

 

sprawa hoffmanowej

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dalcher Christina – Vox, Muza 2019,


           Współczesna Ameryka, w której władzę obejmują mężczyźni, pragnący zdegradowania kobiet do roli gospodyni domowej, która będzie tylko rodzić dzieci i opiekować się domem. Odebrane im zostało prawo do głosu (mogą wypowiedzieć tylko 100 słów dziennie), nawet do czytania, prawo do pracy, wykształcenia, do podróżowania. Tych absurdalnych ograniczeń jest mnóstwo.
           Czyni się z kobiet niewolnice, w rodzinach panują nienormalne relacje bo nie można za normalną uznać rodziny, w której ojcowie i synowie mogą wszystko, a żony i córki to ludzie podrzędnej kategorii. W takiej rodzinie nic nie funkcjonuje normalnie. Rozmowa to podstawa komunikacji, wyrażania uczuć. Tutaj została ona wypaczona.
           Dzień dobry. Do widzenia. Odrób lekcje. Kocham cię. To tylko osiem ze stu słów, które dziennie wypowiada Jean McClellan główna bohaterka powieści. Na jej dłoni tkwi bransoletka, która bezlitośnie odlicza każdy wypowiedziany wyraz. Licznik zeruje się o północy. Jako matka oraz była neurolingwistka niemożność wyrażenia siebie za pomocą mowy jest dla niej torturą. Sytuacja zmienia się, kiedy amerykański rząd potrzebuje jej pomocy w badaniach dotyczących projektu naukowego, który niegdyś nadzorowała.
           Liga Cnoty zachęca też małe dziewczynki do milczenia. Podczas gdy ich matkom, babkom i starszym siostrom jest ciężko, one szybko przystosowują się do milczenia. Dlaczego? Nauczyciele dają im nagrody za wypowiedzenie najmniej słów dziennie. To jest społeczna inżynieria, wytwarzanie w dzieciach odruchu warunkowego. To prawie pranie mózgu. Inaczej robią to z chłopcami, a inaczej z dziewczynkami, więc w przypadku Soni mówią jej: "Jeśli powiesz dziś najmniej słów w całej szkole, dostaniesz lody”".
           Trudno sobie wyobrazić społeczeństwo, które zmusza kobiety do bezwzględnego posłuszeństwa. Ucisza, pozbawia aspiracji, sprowadza do roli służącej posłusznej we wszystkim mężowi. Pozbawia pracy, telefonów, własnego konta w banku. Zabrania czytania i pisania.
           Smutny jest obraz tego społeczeństwa, tym bardziej, że odpowiedzialny jest za to jeden człowiek i jego chora wizja nowego świata. Deprymujące jest też powiązanie tej wizji z religią.
           "Vox" przestrzega przed tym, co się stanie, kiedy dobrzy ludzie odpuszczą dla wygodnictwa czy świętego spokoju i nie będą reagować na pojawiające się zło. To pozycja do zastanowienia, do odszukania również swojej odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość. Autorka swa opowieścią nie tylko feminizującą, ale też pokazującą jak ogromna jest rola kobiet w nauce, życiu społeczeństwa, wreszcie w życiu zrównoważonej rodziny, mówi "nie" odbieraniu komukolwiek przyznanych mu, zgodnych z naturą praw
          Autorka jest amerykanką, to jej debiutancka powieść.

 

 

dalcher christina

 

Urbanek Mariusz - Profesor Weigl i karmiciele wszy, Warszawa Iskry, 2018 

          Książka opowiada o zapomnianej postaci profesora Rudolfa Weigla, wynalazcy szczepionki na tyfus, którą uratował miliony ludzi w Chinach, Afryce i Europie. W publikacji czuć atmosferę Lwowa przed wojną i w czasie II wojny światowej. Wiele osób przeżyło jako karmiciele wszy, bo praca u Weigla dawała ochronę przed Niemcami (m.in. aktor Andrzej Szczepkowski (ojciec Joanny), ojciec reżysera Andrzeja Żuławskiego, wybitny matematyk Stefan Banach itp.).
           To opowieść o człowieku, który z wyboru został Polakiem i nie chciał w czasie wojny podpisać reichslisty. Weigl, to postać prawie mityczna. Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa tzn. „hodowanie wszy” na własnym ciele było przepustką do życia. Oficjalna produkcja, nadzorowanego przez okupanta Instytutu, szła na potrzeby Wehrmachtu, ale jednocześnie tysiące szczepionek były przemycane i trafiały do ludności cywilnej i partyzantów.
          Niestety po wojnie zgotowano uczonemu polskie piekiełko i nie uniknął oskarżeń, a właściwie pomówień o kolaborację ze strony zawistnych krakowskich kolegów, którzy sami nie mieli oporów przed współpracą najpierw z Niemcami a potem z komunistami.
          Mariusz Urbanek nie skupia się tylko na biografii Rudolfa Weigla. Opisuje również dzieje rodziny współpracowników oraz znamienitych gości, którzy odwiedzali profesora we Lwowie.
          Mariusz Urbanek w swoich publikacjach prowadzi narrację w sposób pasjonujący, wiele w niej wątków obyczajowych, miłosnych. Omawiana praca wzbogacona została fotografiami oraz wywiadem z wnuczką profesora oraz jednym z karmicieli wszy, profesorem Wacławem Szybalskim.
         
          Inne publikacje Mariusza Urbanka dostepne w Bibliotece w Kozienicach:

Broniewski : miłość, wódka, polityka ; Brzechwa nie dla dzieci ; Genialni : lwowska szkoła matematyczna ; Kisielewscy : Jan August, Zygmunt, Stefan, Wacek ; Makuszyński : o jednym takim, któremu ukradziono słońce ; Tuwim : wylękniony bluźnierca.

 

profesor weigl

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Emmerich Anna Katarzyna -Pasja: opowiedziana przez Annę Katarzynę Emmerich Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2004.

    

pasja recenzja

 

Książka dostępna jest w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice w wersji tradycyjnej.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

            Do biblioteki trafiła  seria książek Zofii Mąkosy pt. Wendyjska Winnica tj. Cierpkie grona.Tom 1 i Winne miasto. Tom 2.
Jest to ciekawa opowieść epicka o mieszkańcach Chwalimia, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu. Autorka przedstawia dokładny, często przerażający realny obraz wojny i jej wpływ na ówcześnie żyjących ludzi. Jest to książka, która zmusza do refleksji i ukazuje zgubny wpływ ideologii faszystowskiej na życie każdego obywatela.

           Akcja pierwszego tomu tj. Cierpkie grona rozpoczyna się w 1938 roku. Poznajemy mieszkańców, ich rozterki, problemy i radości w przededniu wojny. Główni bohaterowie to Marta Neumann, która za wszelką cenę próbuje utrzymać rodzinne gospodarstwo, jej córka Matylda i kuzynka Janka Kaczmarek. Zofia Mąkosa ciekawie ilustruje życie bohaterów i mieszkańców Chwalimia, a także mieszkańców Berlina w czasie II wojny światowej. Autorka porusza problem Żydów i ich prześladowania, przybliża ideologię faszystowską i jej wpływ na stosunki międzyludzkie, opisuje miłość i samotność matki i córki.
          Drugi tom serii Winne miasto to historia Matyldy - córki Marty Neumann, która ucieka z Chwalimia do Zielonej Góry. Koniec wojny zmusza bohaterkę do podjęcia trudnych decyzji. Los nie jest dla niej litościwy. Na swej drodze spotyka dużo zła. Mocno “dotknięta” przez życie jest świadkiem zmian jakie zachodzą w powojennej Polsce. Samotna i opuszczona próbuje odnaleźć się w “nowej” otaczającej ją rzeczywistości pełnej konfliktów, przemocy i doskwierającej biedy.


Polecam wszystkim szukającym książek ciekawych, głębokich i zmuszających do rozmyślań.


Eliza

 

Zofia Makosa 2019

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Sabała-Zielńska Beata – TOPR – Żeby inni mogli przeżyć, : Prószyński Media, 2018 r.

          TOPR to instytucja ze 110-letnią tradycją. Instytucja, którą tworzą ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak - wyjątkowi. Zapraszamy do ich świata. Do historii o życiu, determinacji, bólu, nadziei i cudach.
          W TOPR czyli Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym pracują ludzie pełni pasji, honoru i niezwykłej ponad ludzkiej siły fizycznej i psychicznej. To ludzie, którzy bez względu na istniejące okoliczności ratują innych pozostawieni sami na kaprysy bezwzględnej, górskiej natury.
           Na książkę składają się osobiste opowieści poszczególnych ratowników stanowiących hermetyczne środowisko ludzi robiących swoje, którzy nie lubią o tym rozpowiadać. Publikacja opowiada o ludziach , którzy na co dzień czują brzemię odpowiedzialności za kolegów i ratowanego. Bezpośrednio od ratowników dostajemy mnóstwo niesamowitych i dramatycznych opowieści z akcji ratowniczych tych najtrudniejszych, najbardziej tragicznych. Są wśród nich takie, przy których trudno opanować śmiech, mrożące krew w żyłach przeżycia turystów zaskoczonych przez noc nad Morskim Okiem, wiele wzruszających, ale i te, które nie zakończyły się pomyślnie.
           Dla turysty to porządna lekcja o potędze gór. Jeśli planujemy górską przygodę, to przygotujmy się do tego dobrze, bądźmy odpowiedzialni, bo chociaż wypadki zdarzają się najlepszym, wielu "niespodzianek" można uniknąć, jeśli odpowiednio wcześniej zasięgniemy trochę wiedzy, którą mamy dziś na wyciągnięcie ręki. Kierowani lekkomyślnością i niefrasobliwością ryzykujemy nie tylko swoim życiem, ale też życiem tych, którzy przyjdą nam z pomocą.
           Autorka książki Beata Sabała-Zielińska jest dziennikarką radiową, Mieszka w Zakopanem. Inne jej publikacje to: Radio-aktywna Sabała czyli Jak zostałam głosem z Zakopanego ; Jak wysoko sięga miłość? : życie po Broad Peak ;. . Zakopane odkopane : lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska.

 

 

 

topr ksiazka

 

Myśliwski Wiesław – Ucho igielne, Kraków : Wydawnictwo Znak, 2018 r.

           Bohaterem powieści jest wiekowy już profesor historii. Spotykamy go po raz pierwszy schodzącego po stromych stopniach schodów w kierunku Furty Dominikańskiej znanej pod nazwą Ucha Igielnego, autentycznego miejsca znajdującego sie w Sandomierzu. Podążający w dół mężczyzna udaje się na poszukiwanie kobiety, która była kimś ważnym w jego życiu w latach młodości. Nie spodziewając się spotkania, mimo tego podejmuje próbę. Porusza się z trudem o lasce, czym budzi niepokój mijanego na wąskich schodach młodszego mężczyzny (alter ego bohatera z młodości) wiedzącego, że tam, w dole w zasadzie nie ma czego szukać.
           „Ucho igielne” jest poruszającą opowieścią o konfrontacji starości z młodością, o pamięci, jej nietrwałości i ulotności. Bohater raz po raz cofa się do czasów własnej młodości, aby wyłuskać z niej opowieści z własnego życia, przywołać na nowo rozegrane w przeszłości sceny, które za chwilę ustąpią miejsca innym. W scenach tych pojawiają się ludzie od dawna już nieżyjący, narrator sięga pamięcią do spotkań z nimi, a pamięć jego na nowo pozwala wybrzmieć ich słowom, a nawet na chwilę oddać zachowane w przepastnych archiwach umysłu obrazy i smaki z tymi osobami się kojarzące. Tylko czy aby na pewno pamięć człowieka, a zwłaszcza starego jest najlepszym miejscem do przechowywania zdarzeń z przeszłości? Myśliwski pisze przede wszystkim o przemijaniu. Porusza temat historii i uwikłania w nią. Bohater podejmuje m.in. tematy I i II wojny światowej, wywiezienia Żydów z miasta, w którym mieszkał, stalinowskiej codzienności, która przypadła na jego młodość i czasów bliższych współczesności.
           Szkatułkowa narracja powieści otwiera się tu na wiele ciekawych zdarzeń i tropów. Poznajemy rodzinę narratora, jego współlokatorów, kolegów z pracy, wielbicieli i dawnych znajomych. Myśliwski ożywia to co było. Czyni to jednocześnie w dobrze nam znany, trudny i wymagający sposób. Na nowo definiuje pojęcia, spogląda wstecz na dawno zapomniane relacje, poszukuje odpowiedzi
          Ucho igielne" Wiesława Myśliwskiego to poetycka refleksja nad życiem które nieuchronnie z dnia na dzień zmierza do kresu. Nie ma jednak w tej lekturze tonu rozpaczy czy niezgody na czekającą każdego śmierć. Jest za to całe spektrum różnych uczuć i myśli które towarzyszą nam w życiu na różnych jego etapach. Jest miłość, jest tęsknota, jest radość i smutek oraz humor. To lektura, która wymaga spokoju i czasu. Jednak warto ją przeczytać.
           Wiesław Myśliwski – polski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej „Nike”; wychodząc ze źródeł chłopskiego doświadczenia i chłopskiej mowy żywej, wpisuje swoje kreacje w krąg uniwersalnych praw i prawd o świecie i ludzkiej egzystencji. Jego najbardziej znane dzieła : Kamień na kamieniu ; Widnokrąg ; Traktat o łuskaniu fasoli ; Ostatnie rozdanie.

 

ucho igielne

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Marzy Ci się relaks z książką, ale nie wiesz, co wybrać? Z końcem lutego biblioteka zakupiła wiele ciekawych książek. Zapraszamy do naszej wypożyczalni po nowości. Oto dwie nasze propozycje, po które warto sięgnąć na bibliotecznej półce.

 

Archer Jeffrey – I tak wygrasz, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2018 r.

          Akcja książki zaczyna się w Leningradzie w 1968 roku, gdzie młodzi przyjaciele Aleksander i Władimir zastanawiają się nad swoją przyszłością. Chłopcy mają odmienne spojrzenie na otaczający ich świat, inaczej ukształtowaną hierarchię życiowych wartości i zupełnie inne priorytety, za którymi chcą podążać. Służby specjalne KGB niszczą rodzinne szczęście Aleksandra, zabijając mu ojca, nadzorcę robót portowych, próbującego stworzyć niezależny związek zawodowy. Obawiając się szykan i zemsty, Aleks wraz z matką uciekają z ogarniętego terrorem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Którą drogę obrać w poszukiwaniu nowych szans, amerykański kontynent czy angielskie wyspy? Ich naprzemienne losy śledzimy do niemal dwutysięcznego roku.
           Jako uchodźca w Stanach Zjednoczonych Aleks, bo tak każe się nazywać, robi karierę finansisty. Różne zbiegi okoliczności, dobrzy ludzie na jego drodze, nieprzeciętna inteligencja oraz niezwykły łut szczęścia doprowadza go do wielkich sukcesów na ścieżce zawodowej, ale też w życiu prywatnym. W Wielkiej Brytanii z kolei Sasza, bo takie tutaj nosi imię, robi oszałamiająca karierę polityczną.
          Tło powieści osadzone na zderzeniu dwóch rzeczywistości, jednej z reżimową polityczną odsłoną, której trzeba się przeciwstawić ryzykując życiem, oraz drugiej z cechami wolności, w której wydaje się, że każde marzenie może się spełnić.
           Jeffrey Archer to jeden z najznakomitszych i najpopularniejszych angielskich pisarzy na świecie. W 1992 roku obdarzono go tytułem szlacheckim, ponadto pełni on obowiązki posła w Izbie Gmin i Izbie Lordów. Jego książki Co do grosza oraz Kane i Abel zostały zekranizowane.

 

recenzja1 marzec 2019

 

Sztokfisz Marta – Pani od obiadów. Lucyna Ćwierciakiewiczowa. Historia życia. Kraków : Wydawnictwo Literackie 2019 r.

 

          Bohaterka książki Lucyna Ćwierciakiewiczowa (1829-1901) pochodziła z von Bachmanów, rodziny znanej z niepospolitej ekstrawagancji. Córka prawnika, odebrała wykształcenie domowe. Po rozstaniu z pierwszym mężem, obywatelem ziemskim Feliksem Staszewskim, poślubiła inżyniera Stanisława Ćwierczakiewicza. Znana jest jako autorka książek kucharskich, które doczekały się ponad 20 wydań. Prawdziwa gwiazda kuchni i salonów XIX-wiecznej Warszawy, odniosła oszałamiający sukces, choć nie był to łatwy czas dla kobiet.
           Sięgając po „Panią od obiadów” czytelnik przenosi się do Polski pod zaborami. Barwnej, nietuzinkowej, zupełnie innej niż ta, którą znamy ze szkolnych podręczników historii.
           Czytając kolejne rozdziały z życia Lucyny zdajemy sobie sprawę jak odważną i rezolutną kobietą była. Przeciwności losu dla jednych mogły okazać się barierą nie do przeskoczenia, ale nie dla niej. Ona zawsze parła do przodu nie oglądając się za siebie. Pani Lucyna miała niespełna czterdzieści lat, a już była obiektem zachwytów, złośliwych spojrzeń i plotek. Jej 365 obiadów za 5 złotych było najchętniej czytaną polską książką tamtego okresu i zajmowało honorowe miejsce w tysiącach polskich domów, tuż obok Biblii. Nakłady kolejnych jej książek kucharskich przekraczały nakłady dzieł Mickiewicza i Słowackiego, prowadzony przez nią salon przy Królewskiej odwiedzały największe osobistości stolicy, a za roczną pensję mogła kupić trzy majątki ziemskie!
           Świetnie odnajdywała się na rynku odgadując potrzeby ludzi, znajdywała i tworzyła dla nich produkt. Dlatego powstały też kalendarze dla kobiet jej autorstwa z najważniejszymi informacjami i podstawową wiedzą dla domu. Kalendarze były na tyle tanie i uniwersalne, że mogły sobie na nie pozwolić również gospodynie z nizin społecznych. Jej osoba była marką samą w sobie. Przekonana o swoich możliwościach nie traciła czasu i energii na coś co nie dawało jej satysfakcji. Z tekstu książki Marty Sztokfisz wyłania się niezwykle charyzmatyczna osoba, budząca respekt wśród współczesnych jej ludzi.
           Lucyna Ćwierczakiewiczowa jednak oprócz tej twardej, niemal stalowej zewnętrznej powłoki miała też bardzo czułe wnętrze. Nie tylko wzruszały ją bieda i nieszczęścia innych, ale też będąc kobietą czynu próbowała tym problemom zaradzić.
                                  Autorka zdecydowała się na nieco gawędziarski styl opowieści, nie upiększa, nie idealizuje. Za pomocą świetnie poprowadzonej stylizacji językowej można poczuć klimat tamtych niezwykłych czasów.

 

recenzja2 marzec 2019

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapomniane – odkurzone czyli polskie perełki na Walentynki

           14 lutego Dzień Walentego. Czas na uściski, pocałunki, przytulania... To skłoniło mnie do przypomnienia o książkach o tematyce miłosnej czyli uściskach, pocałunkach i przytulaniach.
          Książka, którą pragnę zaprezentować to moja faworytka wśród „romansideł”. Mogę ją polecić z czystym sumieniem. Jest to przepiękna powieść „Między ustami a brzegiem pucharu” Marii Rodziewiczówny.
          On to hrabia, Niemiec z polskimi korzeniami i nienawidzący wszystkiego co polskie. Ona to piękna i dumna Polka z dobrego domu. Pewnego dnia ich drogi krzyżują się, a czytelnik będzie świadkiem wielkiej przemiany głównego bohatera.
          Jest to opowieść o sile miłości i o tym, jak to uczucie zmienia człowieka. Jest to także powieść patriotyczna. Wenzel to bawidamek i nicpoń, który na skutek miłości zmienia się w Wacława, patriotę i oddanego ukochanego. Chociaż książka pisana jest archaicznym językiem to zachwyca i ma swój urok.
          My Polacy mamy książkę „ Między ustami a brzegiem pucharu” a Anglicy „Dumę i uprzedzenie”. Różnica między nimi jest taka, że w polskiej wersji wiemy kto jest dumny, a kto uprzedzony.

          Książka Marii Rodziewiczówny wzruszyła mnie 20 lat temu jak i wzrusza teraz. Kolejny podbój miłosny lekkoducha przeradza się w wielką miłość, a on sam w poważnego i dojrzałego mężczyznę, który dla miłości jest zdolny poświęcić wszystko. Polecam!

Eliza

Książka dostępna jest w Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice w wersji tradycyjnej oraz w Mediatece (audiobook).

 

 Recenzja na Walentynki 2019

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" Justyna Bednarek

          ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" i ,,Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" Justyny Bednarek, to zbiory opowiadań o skarpetkach, które ,,wybrały wolność", zmieniły swoje życie dzięki decyzji o wyruszeniu odważnie w świat.
            Czy nie zastanawiało was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Niejednokrotnie zastanawialiśmy się, czy przypadkiem nie istnieje jakiś potwór skarpetkowy lub równoległy świat, w którym znikają w tajemniczy sposób brakujące elementy garderoby. Justyna Bednarek w swoich uroczych książkach, barwnie ilustrowanych przez Daniela de Latoura, postanowiła odpowiedzieć na pytanie, gdzie podziewają się zagubione skarpetki.
           W domu Małej Be nieustannie giną skarpetki. Wezwany na interwencję hydraulik odkrywa dziurę, którą uciekinierki, znudzone życiem w koszu z brudnymi rzeczami lub pralce, postanawiają wyrwać się na wolność i odkryć swoje przeznaczenie. Każdej z nich przytrafi się coś innego: od czysto hollywoodzkiej kariery, po bycie mamą osieroconych myszek.
           W opowieściach o brakujących dziesięciu skarpetkach Justyna Bednarek bawi się formami literackimi: to rzucając swoje bohaterki w intrygę czysto kryminalną, to w powieść obyczajową, zakończoną morałem lub szczęśliwym zakończeniem. Teksty te są mądrą i dowcipną zachętą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych do poszukiwania swojego miejsca w świecie i budowania dobrych relacji z innymi. Książki zostały szybko dostrzeżone przez czytelników. Pierwsza z nich, w 2015 r. nominowana do tytułu Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY. W 2016 r. nominowana do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku 2016. Wtedy też zdobyła pierwsze miejsce w konkursie ,,Przecinek i Kropka" organizowanym przez sieć salonów Empik oraz otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy w kategorii literatury dzieciecej (wraz z Danielem de Latour).
           
Książki Justyny Bednarek są do wypożyczenia w Bibliotece Głównej oraz we wszystkich Filiach.

 

Przeczytajka luty 2019