Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

„Biblioteczka dla Dobrych Dzieci” Warszawa 1824-1829, unikatowa seria ukazała się nakładem Natana Glücksberga należy do najstarszych i najciekawszych zbiorów Muzeum Książki Dziecięcej. Składa się sześć miniksiążeczek o wymiarach 52 x 72 mm. Każdy miniaturowy tomik poświęcony został innej tematyce. Znajdziemy tu opowieści biblijne ze Starego i Nowego Testamentu (Historya biblijna), bajki wschodnie (Powieści arabskie), opowiadania z dziejów Polski (Historya polska), mity greckie i rzymskie (Mitologia) oraz dwa tomiki poświęcone wiedzy przyrodniczej z zakresu zoologii i botaniki (Historya naturalna). Trzeba zauważyć, że niewiele tekstu zmieściło się na tak małej powierzchni, tym bardziej że złożono go czytelną czcionką, z zachowaniem odstępów po tytułach i śródtytułach. W niektórych tomikach końce rozdziałów są dodatkowo zwieńczone ornamentem. Tekstowi towarzyszą też całostronicowe ilustracje. Jest ich co prawda niewiele, ale należy zwrócić uwagę, że w tym czasie ilustrowane książki w ogóle należały do rzadkości i były bardzo kosztowne.

Seria jest nadzwyczaj elegancka. Tomiki są starannie oprawione, z wyraźnymi śladami złoconych zdobień na grzbietach. „Biblioteczka dla Dobrych Dzieci” niezmiennie wywołuje podziw naszych czytelników!

Na koniec mała ciekawostka bibliofilska: w jednej z książeczek brakuje dwóch stron druku we wnętrzu i dwóch stron kończących tekst główny. Braki zostały jednak uzupełnione starannym, kaligraficznym pismem odręcznym. W drugim przypadku – na wyklejce książki.

Szukaj na stronie