Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Ballady i Romanse grafika

 

W 2022 roku obchodzimy dwusetną rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza (I wydanie 1822 r.). Z tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło specjalny program „Ballady i romanse”, którego celem jest – jak czytamy na stronie Ministerstwa: „[…] przypomnienie znaczenia pierwszego wydania Mickiewiczowskich „Ballad i romansów” poprzez współczesne działania artystyczne, inspirowane tą publikacją oraz ukazanie jej wpływu na rozwój idei romantycznej w Polsce i Europie”.

 

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego postanowiła włączyć się w obchody tej ważnej dla naszej kultury rocznicy. Dla jej uczczenia zorganizowana zostanie wystawa, której zadaniem będzie przybliżenie postaci i twórczości poety. Warto podkreślić, że Mickiewicz jako autor Ballad i romansów jest prekursorem polskiego romantyzmu. Wystawa pokaże Mickiewicza jako młodego poetę, zdradzającego w swych pierwszych opublikowanych utworach niezwykły talent, na tle jego biografii oraz na tle ówczesnych wydarzeń z życia kulturalnego i historycznego naszej Ojczyzny, ale w sposób atrakcyjny, daleki od szkolnego szablonu.

 

Aranżacja wystawy będzie nowoczesna, obejmująca całą przestrzeń wystawienniczą parteru Biblioteki. Jej projekt będzie miał charakter modułowy.

 

Na wystawę złożą się formy przestrzenne, na których zostaną zaprezentowane wybrane wiersze poety wydrukowane na płaszczyznach koloru papieru w pięknych, klasycyzujących układach typograficznych. Drugi – wizualny – plan ekspozycji stanowić będzie instalacja zbudowana z wielopłaszczyznowych konstrukcji, na której znajdą się obrazy nawiązujące do Ballad i romansów i ducha romantyczności.

 

Wystawa ma uświadomić młodym ludziom, że Mickiewicz i jego twórczość, jako największego polskiego, a niektórzy twierdzą, że i jednego z największych europejskich romantyków, jest czymś niepowtarzalnym, czymś, co niesie w sobie siłę manifestu, także manifestu odrębności narodowej Polski.

 

Wstęp na wystawę wolny.

Termin ekspozycji: 31.10.2022-30.12.2022.

Projekt wystawy:

Janusz Górski – mgr inż. architekt, prof. dr hab., kierownik Pracowni Książki  na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wydawca, redaktor i projektant książek, wielokrotnie nagradzany w konkursach PTWK Najpiękniejsza Książka Roku. Redaktor naczelny i dyrektor artystyczny wydawnictwa czysty warsztat.

Strona www wystawy: https://mickiewicz.koszykowa.pl/

 

 

Projekt „Wystawa Ballady i romanse. Adam Mickiewicz 1822-2022

dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

MKiDN kolor Converted

 

Projekt „Wystawa Ballady i romanse. Adam Mickiewicz 1822-2022

współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Mazowsze logotyp wer polska pdf

 

 Jan Marcin Szancer Adam Mickiewicz Ballady 1955 okadka Adam Mickiewicz portret na frontyspisie pierwodruku Pana Tadeusza Paryz 1834 litografia Ossolineum Jozef Oleszkiewicz Adam Mickiewicz olej na potnie 1828 Muzeum Narodowe w Krakowie  

Szukaj na stronie