Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Od 5 grudnia w sali Mediateki na trzecim piętrze Biblioteki (obok Czytelni Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii) można oglądać wystawę poświęconą twórczości ekslibrisowej znanego krakowskiego artysty plastyka – Adama Młodzianowskiego. Urodzony w Kaliszu w 1917 r. prawie całe swoje dorosłe życie spędził w Krakowie. W 1981 r. wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Zmarł w Londynie w 1985 r.

 

eksl 2 1

 

Młodzianowski był artystą niezwykle uzdolnionym. Uprawiał wiele dziedzin sztuki. Grafikę artystyczną, różne formy grafiki użytkowej (plakat, grafika książkowa i reklamowa, projekty opakowań, typografia), scenografię muzealną i filmową, projektowanie wnętrz, malarstwo sztalugowe. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmowała jednak grafika – zwłaszcza grafika książkowa oraz aranżacja wnętrz muzealnych. W obu tych dziedzinach osiągnął znakomite rezultaty. Współpracował z wieloma oficynami, dla których stworzył wiele wspaniałych projektów graficznych wydawnictw książkowych i nutowych. Od 1953 r. został stałym współpracownikiem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Był autorem wielu projektów wnętrz muzealnych (m. in. wnętrz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.)

 

eksl 4 1

 

Bardzo ważne miejsce w jego twórczości zajmują ekslibrisy. Jest autorem ponad 350 znaków książkowych. Prawie wszystkie zostały wykonane w technice drzeworytniczej, którą artysta opanował niemal do perfekcji. Ekslibrisy Młodzianowskiego są bardzo różnorodne. Wszystkie cechuje wysoki poziom artystyczny, oryginalne ujęcie tematu, znakomite wyczucie kompozycji, dążenie do osiągnięcia maksymalnej prostoty znaku oraz zróżnicowane, dopasowane do stylu kompozycji liternictwo.

 

eksl 5 1

 

Jest to kolejna – dziewiąta już – wystawa zorganizowana w ramach cyklu „Mistrzowie ekslibrisu polskiego”.
Serdecznie zapraszamy.

 

eksl 1

Szukaj na stronie