Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy zawierającej stare wydania utworów jednego z patronów literackich Roku 2023, Aleksandra Fredry.

 

Znajdująca się w holu przy recepcji ekspozycja ukazuje dzieła autora „Zemsty” i „Ślubów panieńskich” w dawnych edycjach książkowych pochodzących ze zbiorów własnych Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Wśród prezentowanych eksponatów szczególną wartość ma pierwsze wydanie fredrowskich „Komedyi” z roku 1830, które ujrzały światło dzienne nakładem lwowskiej firmy Kuhn i Milkowski oraz Księgarni Karola Fryderyka Wencla w Przemyślu. Nasza wystawa zawiera tom III tej edycji, noszącej tytuł „Komedye  Alexandra hrabiego Fredra”, w skład którego wchodzą utwory sceniczne: „Przyjaciele”, „Gwałtu, co się dzieje!” oraz „Nikt mnie nie zna”. Inne dzieło  autora „Zemsty” i „Ślubów panieńskich”, jakie ukazało się za jego życia, to mało znana nowela „Nieszczęścia najszczęśliwszego męża”, opublikowana nakładem własnym Fredry za pośrednictwem drukarni Józefa Czecha w Krakowie. Utwór ten zadaje przy okazji kłam rozpowszechnianemu od dziesiątków lat twierdzeniu, że - od czasu ataków ze strony Seweryna Goszczyńskiego oraz Leszka Dunina Borkowskiego w połowie lat trzydziestych dziewiętnastego wieku zarzucających Aleksandrowi Fredrze obojętność na sprawę narodową oraz sztywne wzorowanie się na komediach francuskich i włoskich – obrażony pan hrabia pisał wyłącznie do szuflady. Owszem, ale tylko sztuki sceniczne, które wydane w kilku tomach po jego śmierci stały się wydarzeniem na ówczesnym rynku wydawniczym, aczkolwiek historycy literatury na ogół zgadzają się, że nie dorównywały one poziomem literackim i jakością humoru komediom z tzw. I okresu czyli „Mężowi i żonie”, „Damom i huzarom”, „Gwałtu, co się dzieje!”, „Zrzędności i przekorze”, „Pierwszej lepszej”, „Ślubom panieńskim”, „Zemście”, „Dożywociu”…

 

Na wystawie można zobaczyć – między innymi – czterotomowy  wybór „Komedyj” z roku 1853 nakładem warszawskiej drukarni Samuela Orgelbranda pięciotomowe „Komedyje” nakładem Gebethnera i Wolffa z roku 1871; trzytomowe „Komedye” wydane przez Salomona Lewentala, ze wstępem Piotra Chmielowskiego, z roku 1898. Jest „Pan Jowialski: i „Śluby panieńskie”, kolejno z lat 1907 i 1911, firmowane przez Księgarnię Feliksa Westa w Brodach; jest „Dożywocie” oraz „Zemsta” (Krakowska Spółka Wydawnicza, 1927 i 1928), także „Nieznany zbiór poezyj” (Towarzystwo Miłośników Książki, 1929). Koneserów zainteresuje zapewne emigracyjne wydanie jednoaktowej farsy „Nikt mnie nie zna”, często wystawianej przez polonijne teatrzyki amatorskie, edytowanej w roku 1950 przez YMCA w Wielkiej Brytanii oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.

 

Wystawę można oglądać do końca marca br. w holu przy Rejestracji.

 

Zapraszamy!

Szukaj na stronie