Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

2023 04 03 Ekslibris Zygmunt Waniewski banner FullHD

 

 

Miło nam zaprosić Państwa na kolejną – dziesiątą już (a więc mały jubileusz) –  wystawę z cyklu „Mistrzowie ekslibrisu polskiego” poświęconą twórczości znanego wrocławskiego artysty plastyka i bibliofila Zygmunta Waśniewskiego żyjącego w latach 1921-1976. Absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu uprawiał wiele dziedzin sztuki. Zajmował się projektowaniem szkła artystycznego i witraży, grawerką szkła kryształowego, rysunkiem, ale przede wszystkim grafiką – zarówno artystyczną jak i użytkową. Szczególnie bliski był mu ekslibris. Bardzo zaangażował się w popularyzację znaku książkowego nie tylko we Wrocławiu, ale na całym Dolnym Śląsku.

 

ExZW 0048

 

Zainicjował cykl wystaw pod nazwą „Ekslibris wrocławski”. Był też współzałożycielem Grupy „RYS” , która miała na celu nie tylko propagowanie małej formy graficznej jaką jest ekslibris, ale także prezentację i promocję wrocławskiego środowiska twórczego.

 

ExZW 0076

 

Stworzył ok. 200 znaków książkowych, większość w technice linorytu, w której osiągnął bardzo wysoki poziom. Cechuje je zabawa światłem, koronkowe wręcz cięcia dłutem dające efekt mozaiki, witrażu. Często pojawiają się też bajkowe postacie i motywy zaczerpnięte jakby ze świata teatrzyków dziecięcych czy obrazkowych książeczek dla dzieci.

 

 ExZW 0084  ExZW 0091

 

Wystawę można oglądać w sali Mediateki na drugim piętrze Biblioteki (obok Czytelni Sztuki Rzemiosł Artystycznych i Kartografii).

 

Serdecznie zapraszamy.

 

 

Szukaj na stronie