Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Wystawa “Dorastanie w wielu kulturach” to przestrzeń, w której młode osoby pochodzące z różnych państw i kultur będą mogły opowiedzieć o sobie, o tym, co dla nich ważne, co skrywa ich wyobraźnia. Każde z dzieł to ich własna, indywidualna opowieść, którą zdecydowały się z nami podzielić. Poprzez język sztuki i środki wyrazu artystycznego odbiorcy i odbiorczynie będą mogli i mogły dowiedzieć się, czym dla młodych ludzi żyjących w wielu kulturach jest etap dorastania, jak go czują i przeżywają, co jest dla nich ważne, a co trudne.

 

Wystawa jest otwarta w dniach 17-30 czerwca w godzinach otwarcia Biblioteki, tj.:

poniedziałek-czwartek 9.00 - 21.00

w dniu 23.06.2023 (piątek) wystawa otwarta będzie do godziny 14.00

piątek 9.00 - 16.00

sobota 10.00 – 17.00

niedziela 10.00 - 14.00

Parter budynku tzw. Plomby, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28 (wejście z ulicy przez szklane drzwi)

wstęp wolny

 

21 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy, który będzie transmitowany na żywo na Facebooku Fundacji Ocalenie. Wydarzeniu będzie towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem młodzieży. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Gazety Wyborczej, Karolina Słowik. Wstęp na zaproszenie.

 DORASTANIE Ekran 1920x1080

 

Kurator wystawy, Maria Prokesz, mówi:

“Dorastanie jako zmiany w garderobie, dosięganie do coraz to wyższych półek czy rosnąca trudność działań matematycznych do rozwiązania – tak przedstawiają je młodzi artyści i artystki biorący udział w programie tutoringowym "Wiedza do potęgi" Fundacji Ocalenie. Jeden z nich, Toprak, w swojej pracy zawiera następujące zdanie: "Okres dorastania dziecka!!! Dziecko dopasowuje się do zmian jakie zachodzą w jego rozwoju fizycznym, emocjonalnym, społecznym." To przecież nie świat dopasuje się do potrzeb, marzeń czy oczekiwań dziecka. Tak więc na pracach tych młodych artystów i artystek, którzy w sposób niemal dokumentalny przedstawiają swoje doświadczenia, obok budynków szkolnych – niejako oczekiwanego symbolu dorastania – widzimy przejścia graniczne. Jednak oprócz nieprzyjaznej rzeczywistości, przymusu wyboru między marzeniami a zabezpieczeniem na przyszłość czy trudnych relacji z rodzicami znajdziemy też marzycielskie przedstawienia dorastania tych, którzy schronienie znajdują w świecie przyrody. Tutaj dorastanie symbolizują dąb wyrastający z żołędzia, motyl przechodzący metamorfozę, a nawet... dorastające buty.”

Młodzi artyści i młode artystki, których prace możemy podziwiać, to uczestnicy i uczestniczki programu tutorsko-stypendialnego “Wiedza do Potęgi”, prowadzonego we współpracy z Fundacją BNP Paribas. W tym roku obchodzi on swoje 5-lecie! W ramach programu dzieci z doświadczeniem uchodźczym otrzymują wsparcie w nauce i rozwoju zainteresowań. Część z nich otrzymuje również stypendia naukowe i socjalne. Więcej informacji tutaj: https://shorturl.at/co123

Serdecznie zapraszamy!

Kurator wystawy: Maria Prokesz

Patronat redakcyjny: Gazeta Wyborcza

Oprawa graficzna: Małgorzata Wójcicka

Szukaj na stronie