Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy 10 lipca o godz. 18:00 na uroczyste otwarcie wystawy ilustracji Wandy  i Bogusława Orlińskich, wybitnych twórców związanych z Warszawą, których prace, pokazywane w Polsce i za granicą, cieszą się uznaniem potwierdzonym wieloma nagrodami.

 

ekrany Basniowe Swiaty

 

Wanda Orlińska (1942-2017) ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1967 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Marcina Szancera. Zajmowała się malarstwem i grafiką. Zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży, jak również czasopisma i podręczniki szkolne.  Jej prace znaleźć można w książkach wielu znanych pisarzy i poetów, m.in. Wiery Badalskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Małgorzaty Musierowicz, Zofii Beszczyńskiej, Joanny Chmielewskiej, Danuty Wawiłow. Brała udział w licznych wystawach w kraju, a także w Berlinie, Stuttgarcie, Bratysławie, Belgradzie i Londynie. Wanda Orlińska była żoną malarza Bogusława Orlińskiego.

 

Bogusław Orliński (1941-2022) ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1967 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Tworzył w dziedzinie ilustracji, grafiki i malarstwa sztalugowego, przez wiele lat był redaktorem graficznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia.

Jest autorem ilustracji do ponad stu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. do Baśni H.Ch. Andersena. Wielokrotnie reprezentował Polskę na najważniejszych międzynarodowych przeglądach ilustracji, m. in. na Biennale Ilustracji w Bratysławie i podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii, a także m.in. w Hamburgu, Berlinie, Lipsku, Düsseldorfie, Londynie, Tokio, Pradze, Rio de Janeiro.

 

Wanda i Bogusław Orlińscy przez wiele lat uczestniczyli w Ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów, organizowanych przez Marię Grażynę Szpyrę i Krasnobrodzki Dom Kultury.

 

Wystawa, którą prezentujemy, powstała dzięki życzliwości i pomocy Zuzanny Orlińskiej, pisarki i ilustratorki, córki Wandy i Bogusława Orlińskich, oraz Mikołaja Kamlera, grafika i ilustratora, zięcia Artystów. Dziękujemy za udostępnienie prywatnych zbiorów, inspirację oraz pomoc.

 

Wystawę „Baśniowe światy Wandy i Bogusława Orlińskich” można oglądać do 27 lipca 2023 roku w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

Ewa Gruda

Szukaj na stronie