Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

zniepamieci2023 plakat logotypy

Z okazji 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy prac Pauliny Niedzielskiej - absolwentki wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pt. „Znaki Niepamięci. Stolica XXI wieku i pamięć o Powstaniu Warszawskim”.

Wystawa składa się z kolaży fotograficznych łączących elementy nowoczesnej architektury Warszawy z archiwalnymi fotografiami z Powstania Warszawskiego. Celem tych kompozycji jest zachowanie dla przyszłych pokoleń pamięci o tym zrywie. Nowoczesna architektura zbudowana jest na fundamentach historii. Powstańczej historii. Pamiętamy o tym tylko każdego 1 sierpnia?

Integralną częścią pracy jest wideo pt. „Znak Polski Walczącej w przestrzeni publicznej”, w którym dostrzegamy połączenie wypowiedzi ludzi z różnych środowisk z materiałem wideo nagrywanym podczas marszów pamięci czy manifestacji na terenie Warszawy, podczas których pojawiał się znak Polski Walczącej, bądź jego interpretacje. Praca ukazuje problem zawłaszczania symbolu Polski Walczącej, który był i jest niezwykle ważny dla Powstańców Warszawskich- jest ich swego rodzaju „mundurem”.  Podstawą pracy wideo jest rozmowa autorki z Panią Wandą Traczyk-Stawską, uczestniczką Powstania Warszawskiego. Paulina pyta o znak Polski Walczącej i jego manipulacje: Roberta Bąkiewicza ze strony narodowców, Martę Lempart ze Strajku Kobiet, przedstawicieli z grupy Polskie Babcie, Oktawię Kromer- dziennikarkę, oraz Elżbietę Podleśną, która w sądzie dowiodła, że w manipulacjach symbolami, liczą się intencje.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki, 1.08-25.08.2023r.

 

 DSC9388p   DSC9401p   DSC9410p 

Warszawa znak RGB kolorowy projekt finansuje

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (katalogwystawy_v3_2023_poprawiony_final_www.pdf)katalogwystawy_v3_2023_poprawiony_final_www.pdf 23732 kB

Szukaj na stronie