Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 


Wystawa „Disney w polskim wydaniu: siedem epok” jest próbą ukazania literackich kontekstów historii Disnejowskich animacji w Polsce. Woluminy z kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej zostały pogrupowane według okresów, których daty początkowe i końcowe są najczęściej wyznaczane przez filmowe projekty studia; nieoficjalnych, choć obecnych w dyskursie popularnym i naukowym.

Podczas zwiedzania wystawy należy pamiętać, że polskie wydania książkowe nie były równoczesne z kolejnymi premierami kinowymi. Chronologia filmowa pozwala jednak na takie zaprezentowanie zbiorów, które umożliwia pokazanie niekiedy skomplikowanej relacji między Disnejowskim pierwowzorem ze srebrnego ekranu a jego polskojęzyczną lub tłumaczoną adaptacją literacką. Niejednokrotnie historia takiej adaptacji była długa i pełna zaskakujących zwrotów akcji. Niemniej jednak, tak jak uwielbiane filmy Disneya, polska książka dziecięca na licencji studia pozostaje medium silnie oddziałującym na młodą publiczność, wyznaczającym trendy i wzbudzającym nieraz ożywione dyskusje.

Zapraszamy na literacką podróż przez światy Disneya w polskim wydaniu. Dla jednych niech to będzie sentymentalny powrót do krainy dzieciństwa, dla innych – możliwość historycznego, nieraz krytycznego spojrzenia na rodzimą tradycję wydawniczą.


Wystawę można obejrzeć od 3.04 - 30.04.2024 w holu przy Zielonej Ścianie.

Serdecznie Zapraszamy!

ekran wystawa Disney

Szukaj na stronie