Godziny pracy

 

pon.-pt. 10.00-21.00

sob. 10.00-15.00

ndz. 10.00-14.00

 

Więcej

 

 

Stanisław Lentz. Rysownik i karykaturzysta

Wystawa wirtualna w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej

Stanisław Lentz (1861-1920), malarz i rysownik, dyrektor i profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, reprezentant warszawskiego środowiska artystycznego przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszych dwóch dekad XX stulecia – to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa portretowego tego okresu, a także autor scen rodzajowych oraz prac inspirowanych rewolucją 1905-1907 roku, w tym słynnego Strajku (1910).

Stanisław Lentz. Autokarykatura „Świat” 1908 nr 13Lentz, kojarzony przede wszystkim z malarstwem portretowym, był również świetnym ilustratorem i karykaturzystą. Przypadająca w 2020 roku setna rocznica śmierci artysty, którego życie i twórczość były nierozerwalnie związane z Warszawą, stała się impulsem do przygotowania wystawy wirtualnej, prezentującej mniej znany dorobek artysty – rysunki i karykatury reprodukowane w czasopismach. Lentz przez wiele lat współpracował z warszawskimi czasopismami, zamieszczając w nich obrazki z życia Warszawy, scenki humorystyczne, a także karykatury przedstawicieli świata artystycznego i naukowego, pisarzy, dziennikarzy, jak: Henryk Sienkiewicz, Marian Gawalewicz, Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Felicja Kaftalowa, Władysław Mierzwiński, Mieczysław Frenkiel, Jan Styka, Julian Ochorowicz.

 

Potop warszawski „Tygodnik Ilustrowany” 1888 nr 300Na wystawie dostępnej pod adresem http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/publication/87242 pokazano rysunki Lentza zamieszczane w latach 1886-1938 m.in. w „Kłosach”, „Tygodniku Ilustrowanym”, „Kurierze Codziennym”, „Echu Muzycznym, Teatralnym i Artystycznym”, „Świecie”, zarówno w ramach współpracy Lentza z poszczególnymi tytułami, jak i przy okazji artykułów poświęconych twórczości artysty lub wspomnień o nim. Jest to pokaźny zbiór, znacznie większy od liczby zachowanych oryginałów, bowiem większość rysunków i obrazów artysty nie przetrwała II wojny światowej.

 

Sienkiewicz jako twórca Trylogii oraz jako autor humoreski Ta trzecia „Tygodnik Ilustrowany” 1888 nr 309Materiał został podzielony na działy: Osoby i osobistości, Obrazki z życia Warszawy, Wokół polityki, Za kulisami Warszawskiego Instytutu Muzycznego, Wypady pozawarszawskie, Scenki humorystyczne, Ilustracje do utworów literackich; uzupełnienie ekspozycji stanowią: notka biograficzna Stanisław Lentz, szkic Rysownik, karykaturzysta oraz Wybrana literatura.

 

Mieczysław Frenkiel „Świat” 1908 nr 13Czasopisma, z których wybrano ilustracje, pochodzą głównie ze zbiorów Biblioteki na Koszykowej (Dział Wydawnictw Periodycznych oraz Dział Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii), część rysunków dostępna jest w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej, natomiast prace z „Kuriera Codziennego” i „Muchy” pobrano ze zbiorów Polony.

Szukaj na stronie