Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Inwestycje Mazowsza

Wystawa "Ballady i romanse" Adam Mickiewicz. 1822-2022. 

  • Kwota wsparcia
    21 000 zł
  • Data realizacji
    2022
  • Status
    Zakończona

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zorganizowała wystawę, której zadaniem było przybliżenie postaci i twórczości Adama Mickiewicza. Warto podkreślić, że Mickiewicz jako autor Ballad i romansów jest prekursorem polskiego romantyzmu. Wystawa pokała Mickiewicza jako młodego poetę, zdradzającego w swych pierwszych opublikowanych utworach niezwykły talent, na tle jego biografii oraz na tle ówczesnych wydarzeń z życia kulturalnego i historycznego naszej Ojczyzny, ale w sposób atrakcyjny, daleki od szkolnego szablonu.

Aranżacja wystawy jest nowoczesna, obejmująca całą przestrzeń wystawienniczą parteru Biblioteki. Jej projekt miał charakter modułowy.

Na wystawę złożyły się formy przestrzenne, na których zostały zaprezentowane wybrane wiersze poety wydrukowane na płaszczyznach koloru papieru w pięknych, klasycyzujących układach typograficznych. Drugi – wizualny – plan ekspozycji stanowiła instalacja zbudowana z wielopłaszczyznowych konstrukcji, na której znajdą się obrazy nawiązujące do Ballad i romansów i ducha romantyczności.

Wystawa ma uświadomić młodym ludziom, że Mickiewicz i jego twórczość, jako największego polskiego, a niektórzy twierdzą, że i jednego z największych europejskich romantyków, jest czymś niepowtarzalnym, czymś, co niesie w sobie siłę manifestu, także manifestu odrębności narodowej Polski.

Szukaj na stronie