Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Inwestycje Mazowsza

Wystawa i wernisaż "Wyje za mną ciemny, wielki czas. Krzysztof Kamil Baczyński 1921-2021"

  • Kwota wsparcia
    75 000 zł.
  • Data realizacji
    2021
  • Status
    Zakończona

W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dla jej uczczenia Biblioteka na Koszykowej zaprasza na wystawę, której zadaniem jest przybliżenie postaci i twórczości poety. Warto podkreślić, że Baczyński był silnie związany z Warszawą, w tym mieście się urodził, żył i zginął bohaterską śmiercią. Wystawa pokazuje Baczyńskiego jako młodego człowieka na tle jego tragicznej biografii, ale w sposób atrakcyjny, daleki od szkolnej sztampy. Wizualnym kontrapunktem dla liryków poety jest prezentacja reprodukcji obrazów, rysunków i grafik o wymowie antywojennej.

Na wystawę składają się formy przestrzenne, na których zaprezentowane są wybrane wiersze poety wydrukowane na płaszczyznach koloru papieru w pięknych, klasycyzujących układach typograficznych. Drugi – wizualny – plan ekspozycji stanowi instalacja zbudowana z wielopłaszczyznowych konstrukcji, na której znajdują się reprodukcje znaczących dzieł polskich twórców, które przywołując wojnę, szczególnie powstańczy zryw warszawiaków, stanowią zarazem gwałtowny antywojenny protest.

Młodzi ludzie są dziś przyzwyczajeni do konsumowania kultury symultanicznie, w kawałkach. Dlatego, żeby osiągnąć zamierzone rezultaty, wystawa ma charakter multimedialny: towarzyszy jej specjalnie opracowana ścieżka dźwiękowa wykorzystująca interpretację wiersza Kamila Baczyńskiego w pamiętnym wykonaniu Ewy Demarczyk oraz oryginalny materiał filmowy z powstania warszawskiego.

Szukaj na stronie