Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Instytut Liszta i Wydawnictwo Próby zapraszają na spotkanie z Teresą Worowską, wybitną tłumaczką literatury węgierskiej, poświęcone postaci Béli Hamvasa i jego książkom: „Księga gaju laurowego” oraz „Godzina owoców”.

Béla Hamvas (1897-1968) był pisarzem, eseistą, myślicielem, człowiekiem o niezrównanej erudycji, „który spotkawszy się z Heraklitem, Buddą, z Lao-cy i Szekspirem, mógłby z każdym z nich nie tylko porozumieć się, ale i porozmawiać w jego własnym języku”. Twórczość Hamvasa nie miała swoich poprzedników ani następców, pozostając zjawiskiem odrębnym w całej kulturze węgierskiej.

TW 01

Eseje z tomów „Księga gaju laurowego” i „Godzina owoców” ukazują rozpiętość zainteresowań i bogactwo myśli Hamvasa. Pisze w nich o sztuce, literaturze, filozofii, sięga do świata antycznego, snuje przewidywania na temat społeczeństwa przyszłości, docieka kim jest człowiek prawdziwie wolny, a przy tym zachwyca się naturą, prostotą życia, smakiem letnich owoców.

Rozmowę z Teresą Worowską, tłumaczką i znawczynią Hamvasa poprowadzi Marek Zagańczyk. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 23 maja o godz. 18:00 w sali konferencyjnej w Gmachu im. St. Kierbedziów Biblioteki przy ul. Koszykowej 26/28 w Warszawie.

Szukaj na stronie